Sendika

Sağlık-Sen Hatay Şubesinin Yeni Başkanı Mustafa Tekgüzel Oldu

Mustafa Tekgüzel‘in tek liste girdiği Genel kurula Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Genel Sekreter Durali Baki, Genel Başkan Yardımcıları Mahmut Faruk Doğan, Şemsettin Karadoğan ve Yasin Barutcu katıldı. Genel kurulun Divan Başkanlığını ise Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk Doğan yaptı.

Genel kurulda katılımcılara hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, Memur-Sen’in ve Sağlık-Sen’in verdiği mücadeleyi anlattı. Durmuş, “Memur-Senli ve Sağlık-Senli olmak, hak ve özgürlüklere sahip çıkmak; iş hayatındaki haksızlıklarla donanımlı bir şekilde mücadele etmek demektir. Bu anlayışla emeğimiz için, alın terimiz için, geleceğimiz için mücadeleyi sürdürüyoruz” dedi.

Genel Başkan Semih Durmuş: Tüm Hastanelerde Güvenlik Tedbirleri Artırılmalı

Gündeme ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Durmuş, sağlıkta şiddet olaylarının devam ettiğini söyledi. Yasaların adli merciler tarafından uygulanması gerektiğine dikkat çeken Durmuş, “Bununla birlikte toplumsal duyarlılığı da artıracak adımların atılması gerekiyor. Aynı zamanda hastanelerde güvenlik tedbirleri de artırılmalı. Bazı hastane girişlerinde güvenlik önlemlerinin artırılmaya başlandığını görüyoruz. Bu adımın, ülke genelinde acilen yaygınlaştırılması gerekiyor. Sağlık merkezlerinin yol geçen hanı, sağlık çalışanlarının da sahipsiz olmadığı herkese kararlılıkla gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

”Banka Promosyonları Güncellenmeli”

Sağlık-Sen Hatay Şubesinin 6. Olağan Genel Kurulunda konuşan Semih Durmuş, geriye dönük verilen banka maaş promosyonlarının revize edilerek mevcut ekonomik koşullara uygun şekilde yeniden belirlenmesi gerektiğini belirtti. Son dönemlerde banka maaş promosyonlarının 35-40 binlere varan tutarlara ulaştığını hatırlatan Durmuş, geçerliliği devam eden ancak rakamsal açıdan geçerliliğini kaybeden tüm promosyon anlaşmalarının sağlık çalışanlarının lehine yeniden yapılandırılması talebini yineledi.

“Sahanın Sesine Kulak Verilmeli”

Sağlık Bakanlığı’nın son dönemde yaptığı düzenlemelerin adaletsiz ve eksik olduğunu dile getiren Durmuş, “Sorunlar yanlışların üzerine yeni yanlışlar yapılarak düzelmez. Elbette yapılan düzenlemelerin olumlu yönleri var. Ama bir tarafı yaparken diğer tarafı yıkmak yapılana ayrı, yıkılana ayrı zarar verir. Talebimiz, sahanın sesine kulak verilmesi. Düzenlemelerin eksik yönleri giderilmeli, daha adil düzenlemeler hayata geçirilmeli” diye konuştu.

Durmuş, Hatay Şube’nin genel kurulunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Genel Sekreter Durali Baki: Türkiye’de Sendikal Mücadele Yeni Bir İvme Kazandı

Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak önemli bir misyonun temsilcileri olduklarını dile getiren Genel Sekreter Durali Baki, “Biz emek örgütüyüz. Biz kamu görevlilerinin haklarını koruyan, artıran, çalışma şartlarını, özlük haklarını, insan onuruyla bağdaştırmak için ter akıtan, erdemliler hareketinin mensuplarıyız. Biz aynı zamanda insanlığın derdiyle dertlenmeyi emek mücadelesinden ayırmayan bir hareketiz” dedi.

Baki devamında şu ifadeleri kullandı:

Memur-Sen’in ve Sağlık-Sen’in sendika‘l mücadeleye başlamasıyla Türkiye’de sendikal mücadele yeni bir ivme kazandı. Biz kavga ederek değil meşru zeminde hakkımızı arıyoruz. Bizim anlayışımıza göre emek ve alın teri yüce bir değerdir. Verdiğimiz mücadele ile yıllardır önemli kazanımların altına imza attık. Bu kazanımlarda tüm Memur-Sen ve Sağlık-Sen teşkilatının payı var. Durmadan, usanmadan, yaşanan adaletsizliklere ve eşitsizliklere asla rıza göstermeden mücadeleyi sürdüreceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.” Baki, Hatay Şube’nin yeni yönetimine başarılar diledi.

Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Karadoğan: Sendikal Mücadele Adanmışlık İster

Sendikal mücadelenin özveri, azim, gayret ve sabır istediğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Şemsettin Karadoğan, “Sendikal mücadele adanmışlık ister. Sendikal mücadelede sadece eleştirmek, sorunu dile getirmek yoktur, aynı zamanda çözüm üretmek ve o çözüm için çalışmak vardır. Bu anlayışla çeyrek asrı aşan bir mücadelenin sembolüdür Sağlık-Sen” diye konuştu.

Son dönemde sağlık ordusunu birbirine düşürmeye çalışanların olduğunu söyleyen Karadoğan, “Ayrımcı dil virüsü en büyük sorunlarımızdan biri. Dil virüsü diye tabir ediyorum. Çünkü sağlık sisteminin içine düşen bir hastalık. Bu hastalığı tedavi etmek bize düşüyor. Hekiminden hemşiresine 39 ayrı branşın hepsi kendine özel mesleklerdir. Bir zincir gibi birbirine bağlı mesleklerdir. Bu bütünlüğe zarar verilmesine asla ama asla rıza göstermeyeceğimizin, bu kısır tartışmanın asla tarafı olmayacağımızın bilinmesini istiyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutçu: Can Verdi Can Kurtarmak için Sağlık Çalışanlarımız

Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcu da yaptığı konuşmada, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının her zaman şifa bekleyenlerin yanında olduğunu belirleterek, “Depremlerde, sellerde, olağan ve olağanüstü her dönemde sağlık çalışanlarımız insanımızın yaralarını sarmaktan geri durmadı. Bunun en güzel örneğini pandemi sürecinde gördük. Can verdi can kurtarmak için sağlık çalışanlarımız” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ve fedakarlığına rağmen birçok sorunla boğuştuğuna dikkat çeken Barutcu, “Bizim talebimiz atılan adımların adalet ve hakkaniyet çerçevesinde atılması. Ben yaptım oldu anlayışıyla değil, paydaşlarla görüş alışverişi yaparak adım atılması. Sahanın gerçekliğinden uzak atılan her adım sisteme daha fazla zarar vermektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

Şube Başkanı Mustafa Tekgüzel: Üzerimize Düşen Sorumluluğun Farkındayız

Hatay Şube Başkanı seçilen Mehmet Mustafa Tekgüzel, kendisine destek veren delegelere teşekkür etti.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin haklarını daha da ileriye taşımak için çalışacaklarını söyleyen Tekgüzel, şu ifadelerle sözlerini tamamladı:

“Üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Aldığımız bu kutlu emaneti daha da ileriye taşımayı yüce Allah bizlere nasip etsin. Durmadan, yorulmadan çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Müreffeh yarınlar için, geleceğimiz için, emeğimiz ve alın terimiz için mücadele etmekten asla geri durmayacağız.”

Genel kurula Memur-Sen İl Temsilcisi İsmail Bayrakdar’ın yanı sıra Ankara 1 Nolu Şube Başkanı Şenol Şahin, Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Cesur Öztürk ve Osmaniye Şube Başkanı Muhittin Musaoğlu katıldı.

mustafa tekgüzelmustafa tekgüzel

Sağlık-Sen Hatay Şubesi’nin yönetimi şu isimlerden oluştu:

Şube Başkanı Mehmet Mustafa Tekgüzel, Şube Sekreteri Abdullah Tanır, Teşkilattan Sorumlu Başkan Yardımcısı İsmail Sönmez, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdullah Denizoğlu, Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdulkadir Sural, Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Karanlık, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ufuk Sarılmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu