semih durmuş

Sağlık-Sen Hatay Şubesi İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi

Toplantıda teşkilat mensuplarına hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, sendikal mücadelenin önemine vurgu yaptı. Durmuş, Memur-Sen’in ve Sağlık-Sen’in kurulduğu günden bu yana duruşundan taviz vermeden sendikal mücadeleyi sürdürdüğünü dile getirdi.

 

İçindekiler

“Biz Ne Söylüyorsak Mevzuat Alanında En İyi Uzmanlarla Üzerinde Çalışarak Söylüyoruz”

Memur-Sen’in ve Sağlık-Sen’in yetkili olduğu günden bu yana onlarca soruna neşter vurduğuna ve onlarca kazanıma imza attığına dikkat çeken Durmuş, “Sağlık-Sen olarak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın hakkını ve emeğini korumak için mücadele ediyoruz. Yaşanan sorunları çözüm önerileriyle birlikte yetkililere anlatıyoruz. Raporlar hazırlıyor, model önerileri ile birlikte çözümü ortaya koyuyoruz. Çünkü biz çözüm odaklı bir sendikayız. Biz ne söylüyorsak düşünerek ve mevzuat alanında en iyi uzmanlarla üzerinde çalışarak söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

sağlık-sen hatay şubesi i̇l divan toplantısına fırtına etkisi

“Cumhurbaşkanımızın Verdiği Müjdelerin Bir An Önce Hayata Geçirilmesini İstiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mart Tıp Bayramında sağlık çalışanlarına verdiği müjdelerin değerli olduğunu kaydeden Durmuş, “Biz hem sahada hem masada sağlık çalışanlarımız için mücadele ediyoruz. 14 Mart Tıp Bayramı’nda Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan müjdeler gerçekten önemli. Sağlık-Sen olarak şiddetten malpraktise, döner sermaye adaletsizliğinden 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesine kadar birçok sorunu ve talebi yıllardır dile getiriyoruz. Bu sorun ve taleplerin karşılık bulması için mücadele ettik. Cumhurbaşkanımızın verdiği müjdelerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

 

“Birbirinden Farklı İstihdam Modellerini Kabul Etmiyoruz”

6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarıyla ilgili de bilgi veren Durmuş, “Ek ödemelere yapılan yüzde 20 artış ile sağlık çalışanlarımızın gelirlerinde önemli bir artış sağladık. Ek ödeme kadro unvan katsayısı ilavelerini artırdık. Uzman ebe ve hemşirelerin özel hizmet tazminatlarını artırdık. Bunlarla birlikte 22’den fazla kazanıma imza attık” dedi.

3600 ek göstergenin vaat olmaktan çıktığını söyleyen Durmuş, “Toplu sözleşmede kayıt altına alınan 3600 ek gösterge için çalışmalar başladı. Çalışma Bakanlığı ve Memur-Sen arasında iki toplantı gerçekleştirildi. Çalışma bu yıl tamamlanacak. Biz 3600’ün kapsamının geniş tutulması için masada mücadelemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

 

Kamuda keşmekeşe neden olan sözleşmeli personel uygulaması için de çalışmaların bu yıl tamamlanacağını hatırlatan Durmuş, şu ifadeleri kullandı:
“Aynı oda da çalışan arkadaşlar ekonomik, özlük ve sosyal hakları açısından farklı haklara sahipler. Bugün kamuda onlarca istihdam modeli var. Birbirinden farklı ve çalışma barışını bozan istihdam modellerini kabul etmiyoruz. Bu konuda da bu yıl çalışmalar yapılacak. Birbirinden farklı istihdam modellerinin tek bir çatı altında toplanması için mücadele edeceğiz.”

 

“Sağlık Çalışanlarının İş ve Aile Yaşamı Uyumlu Hale Getirilmeli”

İstihdam yetersizliğinin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Durmuş, “Bugün Türkiye’de bir sağlık çalışanı dört sağlık çalışanının yapması gereken işi tek başına yapıyor. İş yükü sağlık çalışanlarının en büyük sorunları arasında. Sağlık çalışanlarının iş yaşamı ile aile yaşamı uyumlu hale getirilmeli. Bu yüzden her yıl 60-70 bin sağlık çalışanı istihdamı muhakkak yapılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

 

Genel Başkan Yardımcısı Barutcu: Bizim Mücadelemiz Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarımızın Alın Terinin Karşılığını Almak İçindir

Sağlık-Sen’in kurulduğu günden bu yana sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının umudu olduğunu söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcu, “Sağlık-Sen olarak kurulduğumuz günden bu yana emeğin, hakkın, insanca ve onurluca yaşamanın mücadelesini verdik. Yetkiyi aldığımız günden bu yana pek çok sorunun çözümüne imza attık. Çünkü biz sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarıyla dertlenerek sendikacılık yapıyoruz” diye konuştu.

sağlık-sen hatay şubesi i̇l divan toplantısı gerçekleştirildi

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının mesai mefhumu olmadan çalıştığına dikkat çeken Barutcu, “Sağlık çalışanlarımız pandemi sürecinde günlerce evine gidemedi, çocuklarına hasret kaldı. Bizim tüm mücadelemiz her türlü fedakarlığı gösteren sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızın emeğinin ve alın terinin karşılığını almak içindir. Bu şiarla yaşanan adaletsizliklere ve haksızlıklarla mücadele ediyoruz” dedi.

 

6. Dönem Toplu Sözleşmede Sağlık-Sen’in 22’den fazla kazanıma imza attığını söyleyen Barutcu, “Toplu sözleşme öncesinde hem masada hem de sahada verdiğimiz mücadele ile önemli kazanımlar elde ettik” ifadelerini kullandı.

 

Hatay Şube Başkanı Gönç: “Sağlık-Sen bu kazanımları masadan küsüp kalkmadan söke söke aldı”

Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, “Sağlık-Sen toplu sözleşmeden alnının akıyla, alınabilecek en yüksek kazanımlarla çıkmıştır. Birileri de masadan kalktığının söyleyerek üye toplamaya çalışıyor.. Yahu sen o masadan kalksan ne kalkmasan ne.. Bu kazanımları söke söke Sağlık-Sen aldı. Öyle küsüp kalkmadan masadan, sonuna kadar mücadele ederek aldı.” ifadelerini kullandı.

sağlık-sen hatay şubesi i̇l divan toplantısına fırtına etkisi

Ülkemizin ekonomik açıdan zor bir dönemden geçtiğini ve enflasyonun tavan yaptığı bu zamanlarda ne kadar zam alırsak alalım, yetersiz kaldığını belirten Gönç, Sağlık-Sen’in ülkemizin içinde bulunduğu tüm ekonomik ahvalde, sağlık personelleri için alınabilecek en iyi iyileştirmelerin peşinde olduğunu söyledi.

Sağlık-Sen Hatay Şubesi İl Divan Toplantısı Gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir