Gündem

Sağlık Çalışanları Temmuz Ayında Ne Kadar Maaş Alacak?

Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasına sayılı gün kaldı. 5 aylık enflasyon verilerine göre yüzde 35,64 oranında zam kesinleşmişti. Haziran enflasyon verilerinin açıklanmasıyla yılın ikinci yarısında yapılacak zam oranı netleşmiş olacak.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon tahminlerine göre ise, Temmuz ayında kamu çalışanlarına en az yüzde 40 oranında zam yapılacak.

Kamu çalışanlarına enflasyon verilerinin üzerinde bir zam yapılacağını duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Yüzde 7’nin üzerinde büyüyeceğiz. Çözüm yolu orada ama biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla desteklemeliyiz. 3600 ek gösterge meselesi. Başlangıçta 4 gruba verilen veya onlarla ilgili tartışılan meseleyi biz bütün gruplara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile yeni haklara sahip oldu. Daha önce hiç göstergesi olmayanlara gösterge verdik.

Temmuz zammında yapacağımız düzenlemelerle birlikte bu rakamlar, kamu çalışanlarımıza enflasyon karşısında nefes aldıracak. 6 aylık enflasyon açıklanacak. Şunu söyleyeyim, enflasyon ne gerçekleşirse, onun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan oranda sosyal koruma ilave maaş zammı yapacağız.”

Yüzde 40 Zam Olursa Temmuz Ayından İtibaren Sağlık Çalışanları Ne Kadar Maaş Alacak?

Yüzde 40 oranında zam olması halinde, 3+1’li Lise mezunu, sendikası ve bes kesintisi olmayan bir sağlık çalışanı 10 bin 234 lira maaş alacak. Aynı şartları taşıyan Ön Lisans mezunu bir sağlık çalışanının ise maaşı 10 bin 809 liraya yükselecek. Lisans mezunu bir sağlık çalışanı da  11 bin 101 lira maaş alacaktır.(Hesaplamaya vergi dilimi kesintisi eklenmemiştir)

Yüzde 45 Zam Olursa Temmuz Ayından İtibaren Sağlık Çalışanları Ne Kadar Maaş Alacak?

Yüzde 45 oranında zam olması halinde, 3+1’li Lise mezunu, sendikası ve bes kesintisi olmayan bir sağlık çalışanı 10 bin 599 lira maaş alacak. Aynı şartları taşıyan Ön Lisans mezunu bir sağlık çalışanının ise maaşı 11 bin 195 liraya yükselecek. Lisans mezunu bir sağlık çalışanı da  11 bin 497 lira maaş alacaktır.(Hesaplamaya vergi dilimi kesintisi eklenmemiştir)

Maaşınızı Sağlık Ağı maaş hesaplama robotu ile hesaplamak için linke tıklayınız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat