Memur Maaşı Hesaplama

Memur maaşı hesaplama işlemi sırasında, maaşa etki eden birçok faktör dikkate alınır. Bu faktörler; kişinin hangi kanun uyarınca istihdam edildiğiyle ilgilidir. Örneğin; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi bir memur ile kamuda sözleşmeli olarak görev alan personelin maaşı, farklı faktörler göz önünde bulundurularak hesaplanır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi memurları baz alırsak taban aylık, gösterge, ek gösterge, kıdem, makam, temsil, yan ödeme, aile, lojman, yabancı dil, tayin, fazla çalışma, döner sermaye, ek ders, nöbet ücretleri; kurumsal ödemeler ve tazminatlar maaşı etkileyen başlıca unsurlar arasındadır.

2022 Memur Maaşı Hesaplama

Görüldüğü üzere memur maaşı hesaplanırken gözden kaçırılmaması gereken birçok faktör vardır. Bu faktörlerden biri ya da birkaçı memur maaşı hesaplama işlemine dahil edilmezse gerçek maaştan farklı bir sonuç ortaya çıkacaktır.

memur maaşı hesaplama

Bir diğer yandan, “Memur maaşı 2022 yılında ne kadar oldu?” sorusuna yanıt arayan bir kişinin, bütün bu karmaşık hesapları yapmasına gerek yoktur. Sağlık Ağı tarafından geliştirilen memur maaşı hesaplama robotu, unvan bazında ve diğer kriterler doğrultusunda en net doğru maaş bilgisini ortaya çıkartmaktadır.

Memur Maaşı Hesaplama Robotu Nasıl Kullanılır?

Kullanımı son derece kolay olan maaş hesaplama robotu; unvana, kadroya, hizmet yılına, medeni duruma ve diğer detaylara göre kolayca kişiselleştirilebilir ve birkaç dakika içinde en güncel sonucu ortaya çıkartır. Tamamen ücretsiz olan memur maaşı hesaplama hizmeti, şöyle kullanılır:

  1. Öncelikle maaşı hesaplanacak kişiye uygun unvan bilgisi seçilir. Hukuk müşavirinden yurt yönetim memuruna kadar bütün unvan seçenekleri, robotta mevcuttur.
  2. Kişinin derece ve kademe bilgisi robota girilir.
  3. Ardından memurluğa başlama tarihi yazılır.
  4. “Hizmet yılınız” başlıklı bölüme, kişinin mevcut hizmet yılı girilir.
  5. Daha sonra, medeni durum kısmı doldurulur.
  6. “Eşiniz çalışıyor mu?” kısmında; “evet”, “hayır” ya da “emekli/serbest” seçeneklerinden bir tanesi işaretlenir.
  7. Sonraki bölümde, kişinin çocuklarıyla ilgili bilgiler; “72 aydan büyük” ve “72 aydan küçük” olmak üzere iki farklı sekmede doldurulur. Kişinin engelli çocuğu ya da çocukları varsa bu bilgi, sonraki bölümde ayrıca girilir.
  8. Maaşı hesaplanacak kişi formun sonraki bölümünde, sendika üyesi olup olmadığını ve görev yerini yazar.
  9. “Hesapla” butonuna tıklanarak işlem sonlandırılır.

Memur maaşı hesaplama robotu, memurlar için maaş hesaplamanın kolay ve pratik yoludur. Bu robot sayesinde kişiler, karmaşık işlemlere gerek kalmadan kamuda çalışan personelin maaş bilgisine ulaşabilirler.

Daha doğru ve net maaş bilgisine ulaşmak için, “Hesapla” butonuna tıklanmadan önce “Gelişmiş Seçenekler” butonuna tıklanarak kişinin diğer bilgileri de sisteme girilmelidir. Gelişmiş seçenekler bölümünde robota; yabancı dil bilgisi, engel durumu, BES, İlksan ve Polsan üyeliği, kefalet kesintisi, raporlu gün sayısı, emeklilik derecesi, terfi, görevden uzaklaştırma, yıllık gelir vergisi matrahı ve sosyal denge tazminatı gibi konularda bilgi verilir. Robot, bu bilgiler ışığında formda bilgileri paylaşılan kişinin maaşını saniyeler içinde hesaplar.

Memur Maaşı Hesaplama Servisi Güncel Bilgiler Veriyor mu?

Memur maaşı hesaplama robotu, maaşları en güncel kriterler doğrultusunda hesaplar. Robotun sürekli güncellenen yazılım altyapısı, her zaman en güncel maaş hesaplama kriterlerine uygun çalışır.

Maaşa etki eden kriterler her sene değişebildiği için yazılımımız sürekli olarak güncellenmektedir. Örneğin, bu yıl gündemde olan 3600 ek gösterge gibi konularda alınan kararların doğurduğu önemli sonuçlar, anında robotumuza yansıtılmaktadır. Servisimiz tarafından yapılan hesabın, memur maaş hesaplamasına esas güncel veriler ve memur maaşı hesaplama şekli doğrultusunda elle yapılan hesaptan hiçbir farkı yoktur.

Maaş hesaplama sırasında maaş katsayısı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı başta olmak üzere hizmet sınıfı, unvan, derece gibi birçok kriter hesaba dahil edileceği için, elle yapılan hesaplamalarda hata yapma riski çok daha yüksektir. Sağlık Ağı memur maaşı hesaplama robotu tarafından yapılan işlemlerde ise matematiksel anlamda herhangi bir hata riski bulunmaz. Ayrıca robotumuz, hesaplamada güncel kriterleri esas aldığı için; en doğru sonucu, en hızlı şekilde ortaya koyar. Yine de memur maaşı hesaplama robotu, yalnızca tahmin amaçlı hizmet verir ve robotun ortaya çıkarttığı sonuçlar, ufak detayların ve ani gelişmelerin yaratacağı olası hesaplama farklılıkları ihtimaline karşı, garanti edilemez.