Sağlık Bakanlığı Haberleri

Sağlık Bakanlığından Yapay Zeka Projesi

Sağlık Bakan Yardımcısı Huzeyfe Yılmaz, sağlık hizmetlerinde yapay zeka kullanımına ilişkin 9 proje üzerinde çalıştıklarını ve çalışma kapsamında hazırlıkları devam etmekte olan 5 proje olduğunu açıkladı.

Eskişehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini ziyaret eden Bakan Yardımcısı Yılmaz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından ağız ve diş sağlığı alanına yönelik geliştirilen yapay zeka ile radyolojik teşhis ve tanı sisteminin hastalarda kullanılmasıyla ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin Başhekim Dt. Kadir Gördeli’den bilgi aldı. Yılmaz, ziyaret esnasında yaptığı açıklamada, ağız ve diş sağlığında yapay zekadan faydalanmaya yönelik sistemin bu hastanede pilot uygulama olarak kullanıldığını dile getirdi.

Bakanlık tarafından uygulamanın yaygınlaştırılması hakkındaki sürecin devam ettiğini aktaran Yılmaz, şu açıklamayı kaydetti; “Buradaki sonuçlara göre hedefimiz, inşallah bunu Türkiye’de bütün ağız diş sağlığı merkezlerinde yaygınlaştırmak. Bir kere bütün amacımız, planımız bunun üzerine. Bu bir değişim, dönüşüm. Öyle birden hızlı bir şekilde adapte olunmasını da beklemiyoruz açıkçası ama yapılan anketlere baktığımızda aslında buna ciddi bir eğilimin olduğunu da gördük. Bu, kendisini eğiten, öğreten aslında bir müddet sonra da bu eğitimle doğruluğunun daha yüksek olmasını bekliyoruz. Burada hocalarımızın dönüş yapmaları çok önemli. Varsa bir görünen eksiklik, vesaire gibi şeyler olduğunda bu dönüşü biz aslında bu yapay zekayı eğitmemiz noktasında da ciddi bir avantaj, sorumluluk katmış olacak.”

Yapay zekanın ciddi bir avantajını gözler önüne sermiş olacağız

Huzeyfe Yılmaz, Sağlık Bakanlığı olarak ciddi bir veri hazinelerinin olduğunu ve bu konuda da Türkiye’nin öncü ülkeler arasında bulunduğunun altını çizdi. E-nabız, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS), İlaç Takip Sistemi gibi verilerden oluşan hazineyi kullanabilmenin de ayrı bir meziyet olduğunu belirten Yılmaz, şu bilgileri aktardı;

“Şu an yapay zeka üzerine 9 proje çalışıyoruz. Hazırlıkları devam eden 5 yapay zeka projesi var. 6 Şubat’tan beri Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) çekilen mamografi görüntülerini yapay zeka okuyor. Doğruluğu da yüzde 87 civarlarında. Şu an özellikle okuma ve teşhis süreleri ciddi uzunluktayken neredeyse 10’da 1’e düşürmüş durumdayız. Bundan sonraki süreçte de onu ikinci göz olarak okutmaya devam edeceğiz. Tabii bu da şu an kendisi öğrenen bir proje. Bunun arkasına dijital patolojiyi de koymayı hedefliyoruz. Onunla birlikte KETEM’e giren bir hasta inşallah dijital patolojiyi de koyduğumuzda 15 gün sonunda buna artık bir teşhis konulmasını hedefliyoruz. 5 aylardan 15 günlere diyebiliriz. Yapay zekanın burada çok ciddi bir avantajını inşallah gözler önüne sermiş olacağız.”

Yılmaz, MHRS’de onaylı randevu uygulamasına ilişkin de bir değerlendirmede bulundu. Bakan yardımcısı, söz konusu uygulamanın başladığını hatırlatarak, hem bu konuda hem de BT Toraks ve EKG görüntülemeyle ilgili yapay zeka destekli proje çalışmaları yürütüldüğünü kaydetti.

Yapay zeka ile radyolojik teşhis ve tanı sisteminden faydalanan hekimlerle görüşen Yılmaz’a, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici ve hastanede görevli hekimler de eşlik etti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu