Sağlık Bakanlığı Haberleri

Sağlık Bakanlığı Ruhsatlandırma ve Lisans Bedelleri 2023’te Güncellenecek

2023 yılında Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarca başvurusu alınacak, düzenlenecek veya onaylanacak tüm ruhsatlandırma ve lisans bedeli üzerinden alınacak tarife bedelleri, belirlenen üst sınıra göre 213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamınca yeniden değerleme oranında güncellenecek.

Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararnamenin “Ruhsatlandırma ve lisans bedeli” başlıklı 384’üncü maddesinde yapılan değişiklik neticesinde, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarınca başvurusu alınacak, düzenlenecek veya onaylanacak her türlü ruhsatlandırmaya ilişkin tüm iş ve işlemler ile ruhsat belgesi, ürün üretim ve satış izin belgesi ve mesul müdürlük belgesi ile permi, başvuru, kayıt, bildirim ve sertifikalar üzerinden 150 bin TL’yi geçmemek üzere, Bakanlıkça belirlenecek tarifelere göre ücret belirlenecek.

BAKANLIKÇA ALINMASI TEŞVİK EDİLEN BELGELERDEN ÜCRET ALINMAYABİLECEK

Tarifeler her yıl güncellenecek ve belirlenen üst sınıra göre, ücretler 213 sayılı Vergi Usul Kanunu‘na göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılacak. Bu madde kapsamınca tahsil edilen tutarlar genel bütçeye veya özel bütçeli bağlı kuruluşların bütçelerine “gelir” kaydedilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat