Gündem

Risk Grubuna Aşı Uyarısı

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arıca, kovid vakalarında görülen atışlar nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Koronavirüs 2 yıldır hayatımızda. Özellikle son aylarda vakalarda artış gözlemleniyor. Arıca, “Bizim üzerimize düşen görev, maskeyi her yerde kullanmasak da riskli bölgelerde tekrar kullanabiliriz. Riskli olan bölgeler, kapalı alanlar, özellikle hastanelere girdiğimiz zamanlarda, yakın temasta olacağımız durumlarda maskeyi tekrar aralıklı olarak takabiliriz” dedi.

Aşı Koruyucu

Korovirüsten koruyan en etkili silah aşı. Arıca, risk grubunda olan 50 yaşın üzerin ve kronik hastalıkları olanlarda aşının yeniden gündeme geldiğini söyledi. Risk grubu için aşının önemine vurgu yapan Arıca, “Risk grubunda özellikle son 3 ay içinde koronavirüs geçirmemiş olanlarda 1 doz tekrar aşı olmasında fayda var. Zaten 50 yaş üzerindeki risk grubunda, bu aşı tekrar tanımlandı. Bu aşının tek doz olması gerekiyor. Zorunlu değil ama olunduğu zaman kuruculuğu yüzde 70 ile yüzde 93 aralığında değiştiği bilinmektedir. Özellikle Turkovac aşısı şu anda Türkiye’de en etkin gözüken aşılardan birisi. Sayın Sağlık Bakanı’mızın da dediği gibi tek doz Turkovac aşısı risk gruplarında 50 yaş üzerinde, kronik rahatsızlığı olanlarda, sık hastalananlarda, eğer bu hastalığı son 3 ay içinde geçirmemiş ise aşı olmalarında fayda var” diye konuştu.

Hibrit Aşılama

Arıca, şöyle konuştu: “Halktan, ‘Biontech olduk, yeniden Biontech mi olalım?’, ‘Yoksa her defasında farklı aşı mı olalım?’ gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Hibrit tabir ettiğimiz çapraz aşılamanın çok daha etkin olduğuna dair ciddi yayınlar var ama bunlara isteğe bağlı kalmış bir durum. Eğer siz Biontech oldunuz çok ağır geçirdiniz Sinovac olabilirsiniz. Yerli ve milli, Türkiye’de üretilen bir aşı olmak istiyorsanız Turkovac aşısı da yapabilirsiniz. Hibrit, çapraz aşılama etkin olduğuna dair çalışmalar daha üst düzeyde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat