Gündem

Prostat Kanseri İçin Muayene Önemli

Prostat, erkeklerde mesanenin altında yerleşmiş üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üreten bir salgı bezidir. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser türlerindendir. Genellikle başlangıç evresinde belirti vermediği için, prostat kanseri düzenli muayeneler ile ortaya çıkıyor.

Prostat Kanseri

100 erkeğin 15 ile 20’sinde prostat kanseri tanısı konuluyor. Soyupak “ Erkeklerin yüzde 2-3’ü prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Prostat kanseri ile ilgili iyi bir tespit, diğer kanser türleri gibi hızlı, ölümcül seyreden bir kanser türü değil. Çoğunlukla hastalar prostat kanserinden değil, başka sebeplerden hayatını kaybediyor. 8 tane tanı almış hastadan sadece 1’i prostat kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor” diye konuştu.

Kontrol Önemli

Prostat kanseri genelde bir yaşlılık hastalığıdır. Prof. Dr. Bülent Soyupak “70 yaşın üzerinde yüzde 50, 90 yaş üzeri erkeklerin ise neredeyse tümüne prostat kanseri tanısı koyabiliyoruz. Her tanısı konmuş prostat kanseri klinik olarak önemli kabul edilmiyor. Hızla artan idrar yapma alışkanlığı değişikliklerinde prostat kanseri aklımıza gelmeli. Erkeklerin bu semptomları beklemeden aile öyküsü varsa 40, yoksa da 50 yaşından sonra mutlaka doktor kontrolünden geçmeli. Basit bir kan testi ve parmak muayenemiz var” ifadelerini kullandı.

Erken Tanı

Aşırı kilo ve sigara kullanımı da prostat kanserine yakalanmada rol oynuyor. Soyupak “Eğer muayeneler sonucu bir bulgu bulursak hastadan biyopsi alıyoruz. Artık biyopsiler teknolojik ortamda çok rahat bir şekilde alınıyor ve hastalığı erken tanımamıza, kişinin yaşam konforunun bozulmadan hayatına devam etmesini sağlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu