Sağlık Makaleleri

Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Pancar suyu, bir antioksidan olan beta-karoten içerir ve kolon ve akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Diğer faydalar arasında kabızlık geliştirme riskini azaltmak ve sindirim sürecini iyileştirmek yer alır. Pancarda bulunan bir diğer bileşik olan betanin, midenin asitliğini arttırır ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca günlük pancar suyu tüketmek irritabl bağırsak sendromunu hafifletebilir.

pancar suyunun faydaları nelerdir?

Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Pancar suyundan elde edilen nitratların sayısız personel sağlık yararı vardır. Egzersiz sırasında dayanıklılığı artırdığı, kalp çalışmasını azalttığı ve oksijen tüketimini azalttığı bilinmektedir. Pek çok faydasına rağmen, pancar suyunun bazı dezavantajları da vardır. Örneğin, doğal nitratlar vücut tarafından kolayca emilmez ve pancar suyunun tüm faydalarından yararlanmak birkaç gün sürebilir.

Nitratlar pancarda doğal olarak oluşan bileşiklerdir ve oldukça konsantredir. Pancar suyu, atletik performans ve personel sağlık üzerindeki yararlı etkileri nedeniyle kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bir çalışmada, diyabetli katılımcılar pancar suyu içtikten sonra kan basıncını önemli ölçüde düşürmüştür. Altı saat sonra deneklerin kan basıncı seviyeleri önemli ölçüde düzeldi.

pancar suyunun faydaları nelerdir?

C vitamini

Pancar suyunun faydaları arasında mükemmel bir C vitamini ve folat kaynağıdır. Folat, hücreler içinde DNA sentezi için önemlidir ve yenidoğanlarda nöral tüp defektlerini önleyebilir. Vitamin-C en güçlü doğal antioksidanlardan biridir. Hücrelerinizi, çeşitli hastalıkların temel nedeni olan serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur.

Kırmızı pancar, zengin bir C vitamini ve diğer biyoaktif bileşikler kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır. Pancar, kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir ve anti-inflamatuar ve anti-hipertansif etkilere sahiptir. Kırmızı pancar, antioksidan olarak bilinen betalainleri içerir.

Ütü

Pancar yüksek oranda demir içerir ve ayrıca kalsiyum ve C vitamini açısından da zengindir. Ayrıca fincan başına 9.19g şeker içerir. Düzenli bir pancar diyeti, demir, kalsiyum ve şeker seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Ancak demir takviyesi alıyorsanız pancar suyu almamalısınız.

Pancar, absorpsiyona yardımcı olan bir B vitamini türü olan folatta yüksektir. Vücut bu vitamini oksijen üretimi için gerekli olan kırmızı kan hücrelerini üretmek için kullanır. Folat, sadece bitkilerde bulunan bir B vitamini türüdür. Folat, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur ve sağlıklı demir seviyelerini korumak için önemlidir.

pancar suyunun faydaları nelerdir?

Betalainler

Betalainler, pancarlara zengin kırmızı rengini veren bitkisel besinlerdir. Ayrıca antioksidanlarda yüksektir ve detoksifikasyonu destekleyebilirler. Ayrıca araştırmalar, betalainlerin kanser riskini azaltabileceğini ve tümör hücresi büyümesini azaltabileceğini göstermiştir. En yüksek betalain konsantrasyonu pancar eti ve kabuğunda bulunur. Pancarların pişirildiğinde besin değerlerini kaybettiğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle en fazla 15 dakika buharda pişirilirler.

ABD’de altı çeşit üzerinde yapılan bir araştırma, betalainlerin parankim hücrelerinde üretildiğini göstermiştir. Bu tür bitki hücresi, sınırlı bir sıcaklık aralığında betalain üretir. Bununla birlikte, 25 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar betalain üretimini azaltır.

pancar suyunun faydaları nelerdir?

Atletik performansı geliştirin

Pancar suyunun faydaları arasında antioksidanlar, polifenoller ve karotenoidler ile doludur. Bu bileşikler kardiyovasküler performansı iyileştirir ve dayanıklılık egzersiz performansını artırabilir. Ayrıca kan basıncını düşürürler. Ayrıca gücü ve dayanıklılığı arttırırlar. Pancar suyu, atletik performansı artıran esansiyel olmayan bir amino asit olan L-sitrülin içerir.

Birçok sporcu, performansı artırmak için pancar suyu kullanıyor. Kalp şeklindeki sebze besin açısından zengindir ve spor bilimcileri yarıştan önce 500 mL tüketilmesini önermektedir. Bu meyve suyu mide yan etkilerine neden olabilse de, sporcuların performanslarını artırmalarına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu