Sağlık Makaleleri

Ozon Tedavisi Hakkında Bilinmeyenler

Ozon tedavisi uzun yıllardır yaygın olarak kullanılıyor. Liv Hospital Gaziantep Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Başak Öğüt Perktaş “Ozon kaslarda biriken toksini giderme özelliğiyle kaslarda gevşemeye yol açar; bu sayede gevşeyen kaslar yumuşar ve esneklik artar, eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir, damarları yeniler ve tansiyonu düzene sokar. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir, yüksek kan şekerini düşürür, mikrobik hastalıklarda bakteri ve virüslerin öldürülmesi sağlar” dedi.

uzm. dr. basak ogut perktas
uzm. dr. başak öğüt perktaş

Ozon Tedavisi Hakkında

Ozon tedavisi atmosferde bulunan ve hayati önemi olan oksijen gazının ‘zenginleştirilmiş oksijen’ olarak bilinen ozon gazı halinde kan, serum veya bölgesel uygulamalar aracılığıyla vücuda verilmesini içeren bir tedavi sistemidir. Ozon tedavisinde uygulanan doza göre çeşitli etkiler görülmektedir. Perktaş, “Ozon, düşük dozlarda verildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun oksijenlenmesini artırır, dolaşımı ve dokuların beslenmesini böylece iyileşmeyi sağlar. Daha yüksek dozlarda ise mikrop öldürücü etkisi ön plana çıkar böylece bakteri ve virüslerle savaşta vücudun en önemli silahlarından biri haline gelir’’ ifadelerini kullandı.

Ozon Seansları

Tedavi sırasında oksijen gazı özel bir cihaz yardımıyla ozon gazına dönüştürülmektedir. Uzm. Dr. Perktaş, “Uygulama bölgesi ve ozon dozları hekim tarafından belirlenir. Her seans yaklaşık 15 dakika sürer ve ortalama 12-15 seans tedavi yapılır. Hasta işlem sonrası sıkıntı duymaz günlük şişlerine hemen dönebilir’’ şeklinde konuştu.

Ozon Tedavisinin Faydaları

Uzm. Dr. Perktaş, “Bağışıklık sistemini düzenleyip güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır, kaslarda biriken toksini giderme özelliğiyle kaslarda gevşemeye yol açar; bu sayede gevşeyen kaslar yumuşar ve esneklik artar, eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir, damarları yeniler ve tansiyonu düzene sokar. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir, yüksek kan şekerini düşürür, mikrobik hastalıklarda bakteri ve virüslerin öldürülmesi sağlar. Halsizlik, isteksizlik, uykusuzluk, enerji azlığı, odaklanma güçlüğü, kronik yorgunluk, yaygın kas ağrıları, depresyon, anksiyete, panik atak gibi belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ozon tedavisi, ağrı tedavisi (eklem kireçlenmeleri, eklem romatizması, boyun, bel fıtığı, sırt ağrısı, fibromiyalji, yumuşak doku problemleri, topuk dikeni, tenisçi dirseği, golfçü dirseği), halsizlik, zihinsel ve bedensel yorgunluk, uyku bozuklukları, bası yaraları, şeker hastalıklarının iyileşmeyen yaraları ve kangren, bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, fissür, fistül), baş dönmesi (vertigo), hepatit B, hepatit C gibi virüs kaynaklı hastalıklar, romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus, kronik ağrı sendromu gibi romatizmal hastalıklar, bazı cilt hastalıkları(sedef, sivilceler), ışın tedavisi (radyoterapi) sonrası stresle mücadele ve uykusuzluk gibi durumların tedavisinde ozon tedavisi uygulanmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu