Personel Maaşları

Ocak 2024’te Memur Maaşlarındaki Artış Ne Kadar Olacak? İşte Uzman Cevabı

Milyonlarca memur ve memur emeklisi için yapılacak zam, ocak ayında netleşecek. Yeni yılda maaşlara yüzde 50 zammın yansıması beklenirken, sene sonu enflasyon öngörüsüne göre en düşük memur maaşı ne olacak? sorusunu uzmanı yanıtladı.

Memur ve emeklisinin zam oranı, toplu sözleşme ve enflasyon oranına göre belirleniyor. 4 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 40,39’luk zam oranı kesinleşti.

Geçtiğimiz aylarda 7’nci dönem toplu sözleşmenin bağıtlandığını belirten AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, “Memur ve memur emeklilerinin ocak ayında yüzde 15’lik bir artış alacağı ve bir önceki aydan da bir enflasyon farkı alacağı toplu sözleşmede bir madde olarak düzenleniyor. Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemelerine baktığımızda da yaklaşık olarak yüzde 50’ye yakın bir artış alacaklar.” ifadelerini kullandı.

2024 Ocak ayında en düşük memur maaşının ne kadar olması bekleniyor? sorusuna Zengin, şu yanıtı verdi; “Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor.”

Söz konusu artış, memur emeklilerinin maaşlarını da aynı şekilde etkileyecek. (Kaynak: TRT)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu