Sağlık Bakanlığı Haberleri

Sağlık Bakanlığı Tarafınca Muayenehane Hekimlerine İlişkin Kota Sınırlaması Kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı, muayenehane hekimlerine ilişkin “özel hastanenin yüzde 15 seviyesinde dışarıdan hekim kabul edilebileceği” yönündeki kota düzenlemesini kaldırdı.

Sağlık Bakanlığı tarafınca hazırlanan Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugünkü Resmi Gazete sayısında yayımlandı.

Yönetmelik değişiklikleri neticesinde, muayenehanesi bulunan hekimler, hizmet bedeli hasta tarafından karşılanmak ve Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan talep edilmemek şartıyla, muayenehanesine müracaat eden hastalarının tedavisini senelik sözleşme yapmak suretiyle ilgili branşta ruhsatı bulunan özel hastaneler ve tıp merkezlerinde yapabilecek.

Tıp merkezleri ve Özel hastaneler her branşta kadro sayısının 3/1’ini aşmayacak şekilde hekimlerle sözleşme yapabilecek.

saglik bakanligi 3

BÜYÜK ÖLÇÜDE SERBESTLİK TANINDI

Bakanlık tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda, 60 yaş üzerinde olan hekimler ve halihazırda muayenehane sahibi olan hekimler için özel hastanelerden yararlanma sınırlamaları büyük ölçüde kaldırıldı. Bu sayede bu hekimler muayenehane açma veya özel hastanelerden yararlanma haklarına sahip olabilecekler.

Muayenehane sahibi olan hekimler, tedavi edecekleri hastaları için özel hastanelerle sözleşme yapma zorunluluğu konulmuş oldu. Bu hekimler birden fazla özel hastaneyle sözleşme yapma hakkına sahip olacaklar, ancak kadrolarının üçte birini geçmemek koşuluyla. Ayrıca, istedikleri bir hastaneyle de kadro sınırlaması olmaksızın sözleşme yapma hakkına da sahip olacaklar.

Hasta güvenliğinin garanti altına alınması ve denetlenebilir olması bakımından hasta kayıtları, Muayene Bilgi Yönetim Sistemi’nde (MBYS) tutulacak ve hastanelere nakli bilgi sistemleri üzerinden yapılabilecek.

VAKA BAZLI ÖZEL İZİN VERİLEBİLECEK

Yönetmelik değişiklikleri neticesinde, sözleşme imzalanan hastanede muayenehaneden gelen hastaya öngörülen müdahalenin yapılamadığı durumlarda hekimin istediği başka bir hastanede bu işlemin yapılması için İl Sağlık Müdürlüğü tarafınca vaka bazlı özel izin verilmesine de imkan verildi.

Yapılan düzenlemeler sonucunda, 6 Ekim’de yapılan yönetmelik değişikliğiyle gündeme gelen “özel hastanenin yüzde 15 seviyesinde dışarıdan hekim kabul edilebileceği” yönündeki kota kaldırıldı.

BAKAN KOCA: “Muayenehane hekimlerinin sağlığa katkıları devam edecek”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen hafta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Muayenehane hekimlerinin taleplerini, yaptığımız toplantılarda karşılıklı ele aldık. Kamunun ihtiyacını belirledik. Dengeleri kuracak yeni çalışmamızı hazırladık. 7 Ocak’tan önce ilan edeceğiz. Muayenehane hekimlerimizin sağlığa katkıları devam edecek.” söylemlerinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat