Gündem

Prof. Dr. Konaş’tan Merdiven Altı Estetik Uygulamalara Sıkı Denetim Çağrısı

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneğinden Prof. Dr. Ersoy Konaş, “sertifikalı estetik kursu” adı altında illegal eğitimler düzenlendiğini ve bu konuya ilişkin sıkı bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğinin çağrısını yaptı.

Konaş, son yıllarda artan, hayati risklere yol açan “merdiven altı” estetik uygulamalar, sağlıksız ürünler ve alınmasını gereken önlemler hakkında açıklamalarda bulundu. Cerrahi uygulamalara karşı sıkı bir denetim mekanizması yürütüldüğünü ancak özellikle cerrahi olmayan estetik işlemlerin yetkili olmayan kişilerce bir çok yerde gerçekleştirildiğini belirten Konaş, “Cerrahi olmayan estetik işlemler günümüzde maalesef güzellik salonları hatta evlerde, toplantı odalarında bile yapılıyor. Dolgu, botoks, mezoterapi, ip-askı ile yüz germe gibi uygulamalar yetkin olmayan kişilerce gerçekleştiriliyor.” ifadelerine yer verdi.

Plastik cerrahlar, dermatologlar ve geçmişte sınırlı sayıda verilen medikal estetik sertifikalı hekimlerde estetik yapabilme yetkisi olduğuna değinen Konaş, açıklamalarına şöyle devam etti; “Yetkin olmayan kişilerce yapılan estetik uygulamalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Dudaklarında problemler yaşayanlardan görme yetisini kaybedenlere, enfeksiyon nedeniyle doku kayıpları yaşayanlara kadar ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Estetik uygulamalar etkinliği, yetkinliği olan uzmanlarca yapıldığında bile komplikasyon riski bulunurken, bir kısmı sağlık çalışanı bile olmayan kişilere bu işlemleri yaptırmak büyük bir risk. Geçmişte bir kaportacının bile estetik işlem yaparken yakalandığını biliyoruz.”

“Tetanos belirtileri ortaya çıkanlar oldu”

Estetik işlemlerde kullanılan ürün ve malzemelerle ilgili de problemlerin yaşandığını aktaran Prof. Dr. Konaş, “Merdiven altı dediğimiz yerlerde kullanılan malzemenin içeriği de önemli bir sorun. Özellikle son zamanlarda ülkemize ne olduğu belli olmayan bazı ürünlerin, toksinlerin, preparatların yasa dışı yollarla girdiğini biliyoruz. Bu tip ürünlerin, malzemelerin kullanımından kaynaklı tetanos gibi belirtiler, yutkunamama, başını tutamama, solunum problemleri ortaya çıkanlar hatta yaşamını kaybedenler oldu.” dedi.

“Estetik uygulamalar bazı güzellik merkezlerinde yetkili olmayan kişilerce yapılıyor”

Prof. Dr. Konaş, doktorların muayenehanesine giren çıkan bütün ürünlerin “UTS” ile takip edildiğini şu sözlerle ifade etti; “Zaten muayenehaneler yapılan işlemler konusunda çok sıkı denetleniyor. Ancak estetik uygulamalar günümüzde bazı güzellik merkezlerinde, yetkin olmayan kişilerce yapılıyor. Ne yazık ki kimin, hangi ürünle, nasıl bir işlem yaptığı da izlenemiyor. Bu artık ciddi bir halk sağlığı problemi haline geldi.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın merdiven altı uygulamalara karşı denetimlerin artırılacağı, bu tip işlemlere asla müsaade edilmeyeceğine ilişkin açıklamalarının çok önemli olduğunun altını çizen Konaş, konuşmasını şöyle noktaladı; “Bu tür uygulamalara karşı çok etkin bir denetim mekanizması oluşturulması gerekiyor. Özellikle sosyal medyada sürekli ‘sertifikalı estetik kursu’ gibi ilanlarla karşılaşıyoruz. Bunları hemen yetkili kurumlara şikayet ediyoruz. Ancak bu sistemin biraz daha güçlenmesi lazım. Çünkü bu tip merdiven altı uygulamaları azaltmanın başlıca yolu illegal eğitimleri engellemek.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu