Personel Maaşları

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Duyurdu: İşte Memurları Temmuzda Bekleyen Zam Oranı

Milyonlarca memur temmuz zammını merakla bekliyor. Maaş artışında enflasyon büyük öneme sahip. Merkez Bankası’nın nisan ayı Piyasa Katılımcıları anketinin yayınlanmasıyla memur zammına ilişkin önemli bir ipucu geldi. Buna göre, temmuzda memura yüzde 20 zam yapılması bekleniyor. 

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, enflasyon ocakta yüzde 6.70, şubatta yüzde 4.53, martta ise yüzde 3.16 olarak gerçekleşti. Böylece ilk üç aylık enflasyon yüzde 15.06 oldu .Memurlar temmuz zammını heyecanla bekliyor. 6 aylık enflasyon farkı maaş artışını belirleyecek. Memurlar yüzde 10 zam ve ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı üzerinden fark alacak. Kesin rakam nisan, mayıs ve haziran enflasyonlarının açıklanmasıyla netleşecek.

MERKEZ BANKASI’NIN TAHMİNİ İPUCUNU VERDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Nisan ayı Piyasa Katılımcıları anketi memur zammı hakkında önemli bir ipucu verdi. Ekonomistlerle yapılan ankette enflasyon tahmini nisan ayı için yüzde 3.25, mayıs için yüzde 3, haziran ayı için yüzde 2.54 olarak duyuruldu.

MEMUR TEMMUZDA NE KADAR ZAM ALACAK?

Anketteki tahminlerin gerçekleşmesi durumunda ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25 olarak gerçekleşecek olup, bu doğrultuda temmuzda memurların enflasyon farkı yüzde 9.11’e ulaşacak. Yüzde 10’luk temmuz zammı da bu fark ile yüzde 20.02’ye yükselecek. (Türkiye Gazetesi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu