Personel Maaşları

Uzman İsimden Kulis Bilgisi: Memura Kötü, Emekliye Güzel, Asgari Ücretliye Sürpriz Haberler Var!

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, canlı yayında memur, emekli ve asgari ücret zammına ilişkin kritik değerlendirmelerde bulundu.

Karakaş, memurlara temmuzda ek zam yapılmayacağını dile getirerek, memur emeklisinin durumunun farklı olduğunu açıklayıp, 3 farklı zam hesabı yaptı. Karakaş asgari ücret zammı hakkında da sürpriz bir çıkış yaparak zammın eylül ayında yapılacağını duyurdu.

İsa Karakaş, canlı yayınında, memur, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

MEMUR ZAMMI NE OLUR?

İsa Karakaş, 5 aylık enflasyon rakamlarına göre yaptığı değerlendirmede, seyyanen zam ve refah verilmeden memurlara yüzde 17,57 zam yapılacağını aktardı. Karakaş, “Temmuza geldiğimiz zaman bu oranın en az yüzde 20,4 gelmesini bekliyorum.” diye konuştu.

MEMURA EK ZAM YOK, MEMUR EMEKLİSİNİN DURUMU FARKLI

Memurlara ekstra bir zam yapılmayacağını sözlerine ekleyen Karakaş, “Kulis bilgisi paylaşıyorum. Hükümet memur maaşlarına ekstradan refah payı artışı yapmayacak. Memur emeklisinin durumu farklı. Ocakta seyyanen zam verilmediği için memur emeklisi zor duruma düştü. Cumhuriyet tarihinden memur emeklilerinin maaşları hiç bu kadar düşük kalmamıştı.” dedi.

MEMUR EMEKLİSİ İÇİN EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Memur emeklisinin zammına iyileştirme yapılabileceğini kaydeden Karakaş, şu değerlendirmede bulundu;

“Bununla ilgili iyileştirme beklentisi var. Bununla ilgili 3 senaryo var.

1- Seyyanen zam verilmezse sadece enflasyon ve toplu sözleşme zammı yapılırsa en düşük memur emeklisi maaşı 17 bin 715 TL olacak.

2- Hükümet SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ile memur emeklisi zammında eşitleme yaparsa en düşük memur emeklisi maaşı 18 bin 535 TL olacak

3- Memur emeklilerinin seyyanen zamdan kaynaklanan 120 bin TL alacakları var. Eğer seyyanen zam temmuzda memur emeklisine de verilirse en düşük memur emeklisi maaşı 32 bin 835 TL olacak.

Seyyanen zam sözü SSK, BağKur, memur fark etmeksizin tüm emeklilere verilirse asgari ücretin altında kalan emekli maaşı olmaz. Dolayısıyla hükümet için bu fırsattır. Gelir dağılımı eşitsizliği had safhaya çıkmıştır. Açlık sınırı 18 bin lirayı bulmuştur. 10 bin lira emekli maaşı olmaz. Seyyanen zamla hem kök maaş belasından kurtuluruz, hem memur emeklilerinin mağduriyeti gider hem de yüksek ücret prim yatıranların mağduriyeti gider.”

“ASGARİ ÜCRETE NE ZAMAN DÜZENLEME GELİR?”

Son olarak ta asgari ücret zammıyla ilgili görüşlerini paylaşan Karakaş, “Asgari ücretin ruhu gereği açlık sınırının altında kalamaz. Mutlaka bir güncelleme bekliyoruz. Bu güncellemenin de temmuz ayında olmayacağı kesinleşti ama eylül gibi bir düzenleme mutlaka bekliyoruz.” diye konuştu. (Kaynak : Türkiye Gazetesi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat