Personel Maaşları

4 Aylık Oran Netleşti: Memur ve Emeklinin Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

TÜİK nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaştı. Buna göre, Nisan ayında enflasyon aylık yüzde 3,18 oldu. Açıklanan nisan ayı enflasyon verilerinin ardından ise 4 aylık maaş artış oranı da netlik kazanmış oldu. İşte detaylar…

Milyonlarca memur ve emeklinin maaş zammı haziran enflasyonunun belli olmasıyla, temmuz ayında kesinleşecek. Memur ve memur emeklisinin maaşı toplu sözleşme ve enflasyon verileri doğrultusunda belirleniyor. Nisan ayında enflasyon aylık yüzde 3,18 olarak açıklandı. Bu durumda memur ve emeklisinin 4 aylık enflasyon rakamına göre zam oranı da netleşmiş oldu.

TÜFE, SSK ve Bağ-kur emeklilerinin zam oranında etkili. Haziran ayının enflasyon oranlarının açıklanmasıyla 6 aylık zam oranı da netleşecek. Buna göre, Temmuz’da memur ve emeklilerin maaşları güncellenecek.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, konuyla ilgili TRT Haber’e yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı;

“7. Dönem toplu sözleşmesinin ilgili maddesine göre enflasyon farkı hesaplanıyor. Bu kapsamda hesapladığımızda da memur ve memur emeklilerinin 4 aylık gerçekleşen TÜFE oranına göre maaş ve aylık artışlar yüzde 13,56 oranında olacak. Buna yine mayıs ve haz iran ayında gerçekleşen TÜFE oranları da ilave edilecek.

SSK ve Bağkur emeklileri bir önceki 6 ayda gerçekleşen TÜFE oranında yılda iki defa artış alıyorlar. Ocak ve temmuz aylarında bu kapsamda 4 aylık TÜFE oranlarına göre SSK ve Bağkur emeklilerinin şimdiden aylık artışları yüzde 18,72 oranında olacak. Buna mayıs ve haziran ayında gerçekleşecek TÜFE oranları da ilave edilecek.” (TRT)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu