Personel Maaşları

Enflasyon Tahminleri Güncellendi: Memur ve Emeklilerin Zam Oranları Bir Kez Daha Değişti

Milyonlarca memur ve emekli gözünü Temmuz ayındaki zam oranına çevirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Mayıs ayı enflasyon tahmininin ardından milyonlar yeniden maaş hesabı yapmaya başladı. Mayıs ayındaki enflasyonun yüzde 73 çıkması, 6 aylık enflasyonun ise yüzde 24 olması öngörülüyor.

Bakan Şimşek’in Mayıs ayı enflasyon tahmininin ardından milyonlarca emekli tekrar maaş hesabı yapmaya başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), hükümete yazdığı tavsiye mektubu da zam oranları için ilk ipucunu vermişti. Mektuba göre, “Baz etkisiyle mayıs ayında enflasyonun yüzde 73 seviyesinde çıkmasını bekliyoruz” ifadesi kullanılmıştı. Söz konusu tahmin doğrultusunda 2024’ün 6 aylık enflasyonunun yüzde 24 seviyesinde çıkması bekleniyor.

Bu oran SK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşlarına doğrudan yansıyacak olup, memur ve memur emeklisi yüzde 7.39 enflasyon farkıyla yaklaşık yüzde 19’luk zam alacak. Ocak ayında memur zam oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranından yaklaşık yüzde 12 daha fazla çıkmıştı ve ardından zam oranları eşitlenmişti. Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranının, memur zam oranından daha fazla olacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu