Personel Maaşları

Temmuz Zammı İçin Geri Sayım Başladı: Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

TÜİK, Haziran ayı enflasyonunu 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10:00’da açıklayacak. Açıklanacak olan son enflasyon verisiyle milyonlarca memur ve emeklisinin 6 aylık maaş zammı belli olacak.

Her sene memur ve emeklilerin maaşlarına 2 kez enflasyon farkına bağlı olarak zam yapılmaktadır. Temmuz ayına sayılı günler kala memur ve emeklilere yapılacak zamlar milyonların merak konusu oldu. Gözler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan 6 aylık enflasyon farkına yöneldi. Açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla birlikte, milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranı kesinleşecek.

TEMMUZDA MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklileri Haziran ayı itibarıyla yüzde 17,38 zammı kazanmış oldu. Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği ilk 6 aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek. Bu durumda altı aylık enflasyonun yüzde 15’i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

TEMMUZDA EMEKLİNİN ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ocak ve temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alan emekliler, 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49.25 oranında maaşlarına zam almıştı. Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon oranıyla beraber 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak belirtildi. Bu sayede emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22.72 enflasyon farkını şimdiden kazanmış oldu.

Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25.46 olarak hesaplandı. Bahse konu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25.46 olacak.

5 AYLIK ENFLASYON FARKI NE KADAR OLDU?

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre, mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak duyuruldu. Bu doğrultuda bakıldığında; SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6.70, şubat ayı için yüzde 4.53, mart ayı için 3.16, nisan ayı için 3.18 ve mayıs ayı için 3.37 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Dolayısıyla memur ve emeklileri maaş zammını ilgilendiren enflasyon metriği yüzde 22.72 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat