Personel Maaşları

Memur ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak? Bakan Işıkhan’dan Açıklama

Milyonlarca memur ve emekli maaşı zammının ne kadar olacağı, 4 aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte arama motorlarının en çok aranan sorusu haline geldi. Her sene iki defa toplu sözleşme zammına ilave olarak 6 aylık enflasyon farkına göre belirlenen, en düşük memur ve emekli maaşı zamlarının 2024 ocak ayında ne kadar olacağı merak ediliyor. TÜİK tarafından her ayın ilk haftası enflasyon rakamları açıklanmaya devam ediyor. Ekim ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından 4 aylık enflasyon farkı netlik kazanmış oldu. Buna göre, enflasyon farkı ile memur zammı hesaplamaları hız kazandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur zammıyla ilgili yaptığı açıklamalar, “En düşük memur maaşı ne kadar olacak, memur maaşı nasıl hesaplanır?” Sorularını beraberinde getirdi. 2024 ocak ayı itibarıyla 6 aylık enflasyon farkına göre, memur ve emekli maaşı zamları netleşecek. Toplu sözleşme zammına ilave olarak 6 aylık enflasyon farkıyla maaşları belirlenecek olan memur ve emekliler, hükümet tarafından belirlenecek olan en düşük memur ve emekli maaşının ne kadar olacağını merak ediyor.

Milyonlarca memur ve emeklileri ilgilendiren ekim ayı enflasyon rakamları netlik kazandı.

Buna göre, Ekim ayında enflasyon TÜFE’de yüzde 3,43 artarken, yıllık bazda yüzde 61,36 oldu. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 olarak sonuçlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur zammı hakkında şunları söyledi;

“Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır.”

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alıyorlar. Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkına hak kazanacak.

Ekim sonu itibarıyla bu rakam yüzde 22’yi aşmış durumda. Net rakam kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verisiyle belli olacak. Memur ve memur emeklileri ocak ayında yüzde 15 de toplu sözleşme zammı alacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum daha farklı seyrediyor. Bu kapsamdaki emekliler 6 ayda bir oluşan enflasyon oranı kadar zamma hak kazanıyor. Yılın ikinci yarısında dört aylık veri açıklandığı için şimdiden yüzde 29,41’lik zam imkanı doğdu. Yılın kalan iki ayına ilişkin verilerin açıklanmasıyla zam oranı netleşecek.

“2024 OCAK MEMUR MAAŞ ZAMMI NE OLUR”

3 Ocak 2024’te açıklanacak enflasyon oranıyla zam oranları kesinleşecek. Yılsonu enflasyonunun yüzde 62 çıkması durumunda ocak ayında memur maaşlarına yüzde 46.73 oranında zam yapılacak. Hükümetin bu oranların üzerine refah payı ekleme ihtimali de söz konusu.

Böylece, aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 22.017 liradan 32.306 liraya, bekâr en düşük memur maaşı ise 20.377 liradan 29.899 liraya yükselecek. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak öngörülmüştü. Enflasyon oranı ekim sonu itibarıyla yüzde 61,36 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu