featured

Memur Sendika Üyelik Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2 yıl önce memurlar için sendika üyelik, istifa ve sorgulama işlemlerinin E-Devlet’e taşınmasına yönelik çalışmaların başladığını dillendirmişti. Peki o tarihten sonra hangi gelişmeler oldu, memur sendika üyelik sorgulaması şu anda nasıl yapılıyor?

İçindekiler

E-Devlet Sendika Sorgulama Memur

Memurlar için sendika üyelik, istifa ve sorgulama işlemlerinin E-Devlet’e taşınmasına yönelik çalışmalar henüz tamamlanmadı. Bu nedenle, 2023 yılında memurların sendika sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden gerçekleştirmesi mümkün değil. İşçi sendikalarıyla ilgili üyelik ve üyelikten çekilme işlemleri E-Devlet üzerinden yapılabilirken memurların sendika üyelik ve üyelikten çekilme işlemleri, online olarak yapılamaz.

Hemen hemen bütün sendikalar, internet siteleri aracılığıyla bu süreçleri dijitalleştirmeye çalışsa da günün sonunda kişinin, “Kamu Görevlileri Sendikalarına Üyelik Formu”, “Kamu Görevlileri Sendikaları Kamu Görevlisinin Üyelikten Çekilme Bildirimi Formu” gibi formları doldurup sendikalara sunması gerekir. Üyelik işlemi, sendika tarafından üyenin çalıştığı kuruma yapılan bildirimle ve çekilme (istifa) işlemi, evrakın tarih ve sayı almasıyla gerçekleşir.

Sendika İstifa İşlemi E-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

İşçi sendikalarına üye olan kişiler için sendikadan istifa işlemi, E-Devlet üzerindeki “İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmeti aracılığıyla birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilir. Ancak memurlar şu anda, üye oldukları sendikadan online olarak istifa edemez.

Üye olduğu sendikadan istifa etmek isteyen memurun, sırayla şu adımları takip etmesi gerekir:

 1. “Kamu Görevlileri Sendikaları Kamu Görevlisinin Üyelikten Çekilme Bildirimi Formu” isimli formu doldurması gerekir.
 2. Doldurduğu formu, çalıştığı birimin evrakına teslim etmesi gerekir. (Bu evrak dışında, istifa için ayrıca bir dilekçe vermesi gerekmez.)
 3. Evrakın, tarih ve sayı almasıyla istifa işlemi tamamlanır.

İstifa, tek taraflı bir işlem olduğu için evrakın sayı ve tarih almasıyla işlem tamamlanır, ayrıca sendika onayının veya reddinin beklenmesi söz konusu olmaz.

Memur Sendika Sorgulama 2023

Peki memurlar hangi sendikaya üye olduğunu nasıl öğrenebilir?

Günümüzde bir memur, sendika üyeliği sorgulama işlemini yalnızca kendi kurumuna müracaat ederek yapabilir. Bu yöntem haricinde memurlar için sendika üyeliğini sorgulamanın başka bir yolu bulunmaz.

Sendikalar, bazı dönemlerde basın açıklamaları yaparak bu konuyu gündemde tutmaya devam ediyor ve memurlar için sendika üyelik, istifa ve sorgulama işlemlerinin de online ortama (E-Devlet’e) taşınması gerektiğini savunuyor.

5 Temmuz 2020 tarihinde konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bu konuda gerekli adımların atıldığını belirtmişti. Aradan 2 yıla yakın süre geçmesine rağmen memurların sendika üyelik işlemlerinin online ortama taşınması çalışmaları henüz tamamlanmadı.

2023 Yılında Çalışmalar Tamamlanacak mı?

“İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmetinin E-Devlet’e eklenmesi, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 17’nci ve 19’uncu maddelerinde yapılan yasal düzenlemeler ile mümkün olmuştu. Bu değişiklik sayesinde işçi sendikalarına üye olan kişilere, “bakanlıkça sağlanan elektronik başvuru sistemi ile E-Devlet Kapısı üzerinden üye olma ve üyelikten ayrılma hakkı” tanınmıştı.

memur sendika üyelik sorgulama nasıl yapılır? 2022

Memurlar için benzeri bir hizmetin E-Devlet üzerinden verilebilmesi için aynı öncelikle 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununda düzenleme yapılması gerekiyor. Söz konusu hizmetin mümkün olabilmesi için bu kanunda yer alan 14, 16 ve 30’uncu maddelerin düzenlenmesi ve hizmete açılacak yeni E-Devlet uygulamasıyla ilgili gerekli ifadelerin kanuna eklenmesi gerekiyor.

Bu düzenleme henüz gündemde değil. Dolayısıyla 2023 yılında E-Devlet memur sendika üyelik sorgulama hizmetinin hayata geçirilmesi beklenmiyor. Ancak 2023 yılının başında E-Devlet üzerinden “Dernek Üyelik Başvurusu” hizmetinin kullanıma açılması, bu konuyu tekrar gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 2 yıl önce konuyla ilgili yaptığı açıklama da dikkate alındığında, bu konunun henüz rafa kalkmadığını hatırlatmak gerekiyor. Dolayısıyla bahsi geçen hizmetin, önümüzdeki yıllarda hayata geçirilmesi bekleniyor.

“Kamu Görevlileri Sendikaları Üyelik İşlemleri” Hizmeti

Peki gelecekte memurların hizmetine sunulması beklenen E-Devlet “Kamu Görevlileri Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmeti, kullanıcılara ne tür faydalar sunacak?

Memurlar, E-Devlet “Kamu Görevlileri Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmetinin hayata geçirilmesiyle birlikte artık internet üzerinden sendika üyelik durumunu sorgulayabilecek, yeni bir sendikaya üye olabilecek ve mevcut sendika üyeliğini tek bir tıkla sonlandırabilecek. Gelecekte hayata geçirilmesi planlanan E-Devlet “Kamu Görevlileri Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmetinin, şu anda faaliyet gösteren E-Devlet “İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmeti ile aynı özelliklere sahip olması bekleniyor.

Özetlemek gerekirse E-Devlet’e eklenecek olan “Kamu Görevlileri Sendikaları Üyelik İşlemleri” hizmeti, şu işlemlerin yapılmasına olanak tanıyacak:

 1. Memur sendika üyelik sorgulama
 2. Memur sendika üyeliği
 3. Memur sendika üyelikten çekilme (istifa)
Memur Sendika Üyelik Sorgulama Nasıl Yapılır? 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

 1. 12 ay önce

  Sendika uyeligim varmı

  Cevapla