Personel Maaşları

Memur Maaş Zammı Yüzde Kaç Olacak? Gözler 4 Aylık Enflasyon Farkında!

Milyonlarca memurun merakla beklediği maaş zammı için gözler TÜİK tarafından 3 Kasım’da açıklanacak enflasyon rakamlarında. 3 Kasım tarihinde açıklanacak olan Ekim ayı enflasyon rakamları ile geçmiş 3 aylık enflasyon farkı olan yüzde 25.11 baz alındığında 4 aylık zam oranı netlik kazanacak.

2024 yılı Ocak memur maaş zammı; Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon farkı ile toplu sözleşme zammı ve refah payına göre belirlenecek.

Bakan Işıkhan, memur zammıyla ilgili, Ocak ayında alacağı zam oranının yaklaşık olarak yüzde 50’ye ulaşacağını açıkladı. Işıkhan, açıklamasında; “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

“MEMUR ZAMMINDA 3 AYLIK KRİTİK ORAN”

TÜİK, Eylül ayında enflasyonu yüzde 4,75 olarak açıkladı. Buna göre memurlar ve memur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09, Eylül ayı için de yüzde 4,75 enflasyon farkını kazanmış oldu.

3 aylık enflasyon farkı ile emeklilerin alacağı zam oranı şimdiden yüzde yüzde 25,11 oldu. Memurların enflasyon farkı ise daha farklı hesaplanıyor. Memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı hesaba katıldığında enflasyon farkı dahil 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 seviyelerine ulaştı.

4 AYLIK ENFLASYON FARKI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Memur zammında 4 aylık enflasyon farkı 3 Kasım Cuma günü açıklanacak olan enflasyon rakamları ile şekillenecek. Memur enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı hesaba katıldığında enflasyon farkı dahil 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 seviyesine ulaştı. Memur zammını belirlemek için bu orana Ekim, Kasım ve Aralık ayı enflasyon verisi eklenerek yeniden hesaplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu