Personel Maaşları

Milyonları İlgilendiriyor: Asgari Ücret, Emekli ve Memur Maaş Hesaplamasında Sistem Değişiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz dönemde memur ve emekli maaşı ile asgari ücret zammının gerçekleşen değil, hedef enflasyona göre yapılacağını belirtmişti.

2024’ün Ocak ayında bu uygulama hayata geçirilmedi fakat Temmuz zammı için Ekonomist Şenol Babuşcu’dan dikkat çeken iddia geldi. Babuşcu, “Seçimden sonra yapılacak yasal düzenlemelerle memur, emekli, işçi maaş artışları ve asgari ücret gelecek dönemin hedef enflasyonuna göre belirlenecek” ifadelerini kullandı.

Ocak 2024 yılı için asgari ücret, emekli maaşı ve memur maaşı zammı oranları netleşmişti. Yüzde 49’luk artış tüm kesimlere yansıtıldı. Zamlı maaşlar hesaplara yattı. Fakat yeterli bulunmayan maaş artışları için milyonlar şimdiden Temmuz zammı hesabı yapmaya başladı.

Memur, Emekli Sandığı SSK ve Bağ-Kur emeklisi Temmuz ayında açıklanacak Haziran enflasyonu sonrasında yılın ikinci yarısındaki zamlı maaşlarını öğrenecekler. Asgari ücret zammı için bu yıl bir defaya mahsus artış yapılacağı resmi ağızlardan açıklanmış olsa da en düşük işçi maaşlarına da bir ara zam yapılması yönünde bir beklenti mevcut.

BAKAN ŞİMŞEK SİNYAL VERMİŞTİ

maaş hesaplaması için geçtiğimiz dönem Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sarf ettiği cümleler bir kez daha gündemdeki yerini almış durumda. Şimşek, ücret artışlarının hedef enflasyona göre yapılacağını duyurmuştu. Mehmet Şimşek konuya ilişkin, “Ama çalışanlar, hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecek. Dar gelirli kesimlerin alım gücünün kalıcı bir şekilde artırılmasının bir tek yolu var. O da enflasyonu düşük tek hanelere indirmekle olur” dedi.

MAAŞ ZAMMI HESAPLAMASINDA SİSTEM DEĞİŞECEK

Konu hakkında konuşan Ekonomist Şenol Babuşcu yeni düzenleme için tarih de vererek bir paylaşımda bulundu. Babuşcu, “Seçimden sonra yapılacak yasal düzenlemelerle memur, emekli, işçi maaş artışları ve asgari ücret gelecek dönemin hedef enflasyonuna göre belirlenecek” söylemlerinde bulundu.

TCMB’DEN MAAŞ ZAMLARINA YAKIN TAKİP

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı enflasyonu yüzde 6,70 olarak duyurmuştu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın ilk Enflasyon Raporu’nda ise yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahminini yüzde 14 olarak açıkladı. TCMB, 2026 yıl sonunda enflasyonunun yüzde 9’a gerileyeceği öngörüsünde bulundu.

Enflasyon raporunda maaş zamlarına değinen TCMB Başkanı Fatih Karahan, Ocak ayı enflasyonunda yaşanan yükseliş için, “asgari ücret artışının öngörülerimizin üzerinde gerçekleşmesinin de etkisi hissedilmiştir. Ücret ayarlamalarının talep üzerindeki yansımalarını yakından takip edeceğiz” demişti. (Kaynak: MyNet Finans)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu