Gündem

Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar? Ocak 2023

2022 Temmuz ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte Ocak 2023’te yapılacak memur zammın miktarına dair ilk ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Bilindiği üzere memur zammı, 6 aylık dönemlerde memur enflasyon farkı da dikkate alınarak yapılıyor.

Enflasyonun bir hayli yüksek olduğu 2022 yılının ilk yarısı için enflasyon farkı, Haziran ayına ait enflasyon verilerinin Temmuz ayında kesinleşmesiyle yüzde 34,85 olarak şekillendi. Memurlara ödenecek enflasyon farkı, son 6 aylık dönemdeki enflasyona dair rakamlar TÜİK tarafından açıklanınca ortaya çıkıyor. Buna göre Ocak 2023’te memur enflasyon farkının kesinleşmesi için Temmuz 2022 ve Aralık 2022 arası dönemin tamamlanması gerekmektedir.

memur enflasyon farkı ne kadar? ocak 2023

Memur Enflasyon Farkı Nedir?

Memur enflasyon farkı, bir zam gibi algılansa da özü itibarıyla bir zam değil, enflasyon nedeniyle alım gücünü kaybeden memurların desteklenmesi adına yapılan bir fark ödemesidir. Bu ödeme yapılmadığı takdirde memurlar yalnızca yılın iki ayı enflasyon oranının üzerinde maaş almış olur ve gitgide alım gücünü kaybeder. Enflasyon farkı ödemesi sayesinde alım gücünde oluşan azalmanın telafi edilmesi amaçlandığı bilinmektedir.

Ancak bu hesaplama, gerçekleşen enflasyon verisi üzerinden yapıldığı için söz konusu 6 aylık dönemlerde memurlar alım gücünü kaybetmeye devam eder. Örneğin Ocak 2022 tarihi ile Haziran 2022 tarihi arasında sabit 10 bin lira maaş alan bir kişinin alım gücünü kaybetmemesi için aslında Ocak ayından itibaren her ay kademeli şekilde zam alması gerekir.

Ancak böyle bir uygulama söz konusu olmadığı için ve zam 6 aylık dönemlerde yapıldığı için enflasyonist zamanlarda fark ödenmesine rağmen memurlar alım gücünü kaybeder.

memur enflasyon farkı ne kadar? ocak 2023

Memur Enflasyon Farkı Nasıl Hesaplanır?

Memur enflasyon farkının hesaplanmasında TÜİK tarafından açıklanan ocak-haziran ve temmuz-aralık dönemlerine ait 6 aylık TÜFE (Tüketici Fiyat Enflasyonu) verileri dikkate alınır.

Örneğin memurlar toplu sözleşme gereği ocak-haziran dönemi için yılbaşından itibaren yüzde 5 zam almış olsun. Daha sonra, haziran ayı tamamlanınca aynı dönemdeki TÜFE artışının yüzde 40 olarak gerçekleştiği ortaya çıksın. Bu durumda memurlar, sonraki altı aylık dönem için enflasyon oranında zam aldıkları bilinmektedir.

Memur Enflasyon Farkı Nasıl Yansıtılır?

Enflasyon farkının nasıl hesaplandığını yukarıda aktardık. Ancak memur enflasyon farkının maaşlara nasıl yansıtıldığı konusuna daha fazla değinmek gerekir. Çünkü memurlar bir zam döneminde enflasyon farkına ek olarak, o döneme ait toplu sözleşme anlaşmasının getirdiği zamdan da yararlanırlar.

Yukarıdaki örneği sürdürerek bir memurun enflasyon farkı öncesi ve sonrası aldığı maaşı kıyaslayalım. Buna göre zam öncesi 10 bin lira maaş alan bir memurun maaşı %40’lık enflasyonla birlikte temmuz ayında 14 bin liraya çıkar. Bu miktara, temmuz ayı ile aralık ayları arası için önceden anlaşılan toplu sözleşme zam miktarı ayrıca eklenir.

Örneğin söz konusu dönem için toplu sözleşmenin %5 zam öngördüğünü varsayalım. Bu durumda 14 bin liraya %5’lik zam da eklenir ve yeni dönemde memur maaşı, 14 bin 700 lira olarak ödenir.

memur enflasyon farkı ne kadar? ocak 2023

Ocak 2023 Memur Enflasyon Farkı

Ocak 2023’te ödenecek enflasyon farkı, 2022’nin Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait enflasyon verilerinin (TÜFE) yayınlanmasıyla kesinleşecektir. Her aya ait enflasyon verileri bir sonraki ayın 3’ünde açıklandığına göre bu altı aylık döneme ait bütün veriler, 3 Ocak 2023 tarihinde kesinleşecektir ve bu tarihte yeni enflasyon farkı ortaya çıkacaktır.

Aynı şekilde 3 Ağustos 2022’de açıklanan 2022 yılı Temmuz ayı enflasyon verileri, önümüzdeki altı aylık döneme dair bazı tahminler yapabilmeyi beraberinde getirmiştir. Buna göre Temmuz 2022’de aylık enflasyon %2,37 olarak gerçekleşmiştir. Fakat kış aylarında enflasyonun daha yüksek olması beklenmektedir.

Bu beklentilerden yola çıkarak 6 aylık dönemde enflasyonun her ay ortalama yaklaşık %3 olarak gerçekleşeceğini varsayalım. Bu senaryoya göre 6 aylık enflasyon %18 olarak gerçekleşecektir. Ayrıca Ocak 2023 için önceden kararlaştırılan %8’lik zammı bu hesaplamaya dahil edelim.

Bu senaryoya göre halihazırda 9 bin 105 lira olan en düşük memur maaşının, Ocak 2023’te 11.596 olarak güncellenmesi beklenir. Eğer enflasyon verileri beklentilerin altında kalırsa ya da beklenenden yüksek çıkarsa yeni hesaplamaya göre tahmini maaşlar %10 daha düşük ya da %10 daha yüksek olabilir.

Son dakika Personel Sağlık gelişmelerini ve güncel haberleri Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu