Sağlık Makaleleri

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limon suyu, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve iştahı bastırabilir. Ayrıca kilo yönetimine ve sağlıklı cilde yardımcı olduğu gösterilmiştir. Suyunuza limon eklemeyi planlıyorsanız, işte limon suyunun faydaları…

C vitamini

Limonlar yüksek konsantrasyonda C vitamini içerir. Sağlıklı bir gıda olarak kabul edilirler ve yıl boyunca mevcutturlar. Çok çeşitli kullanımları vardır ve dilimler halinde veya meyve suyuyla yenilebilirler. Ayrıca yiyecekleri süslemek, şekerleme yapmak ve yemek pişirmek için kullanılırlar. Bütün bir limon, günlük önerilen C vitamini değerinin yaklaşık yüzde 139’unu sağlar.

Limon suyu zengin bir C vitamini kaynağıdır ve flavonoidler içerir. Bu bileşikler, hücreleri oksidatif stresten korumak için güçlü antioksidanlar görevi görür. Serbest radikaller hücrelere zarar verir ve kalp hastalığı ve kanser riskini artırır. Düzenli olarak limon suyu içerek, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alırsınız.

Limonun bir diğer faydası da sağlıklı diş etlerini ve dişleri teşvik etmesidir. Meyve suyu ve kabuğu, ağzınızın sağlıklı kalmasına ve diş etlerinin düzgün çalışmasına yardımcı olan bol miktarda C vitamini içerir. Limonlar ayrıca C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık olan iskorbütün tedavisinde de etkilidir. Bu hastalığa sahip kişilerde kanama ve diş etlerinde şişme görülür. Ek olarak, limon suyu iltihabı ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca sindirime yardımcı olan ve bağırsaklarınızın sağlığını iyileştiren pektin içerir.

limon suyunun faydaları nelerdir?

Limon Suyunun Faydaları

Limon suyu, bakteriyel enfeksiyonlar da dahil olmak üzere birçok personel sağlık sorununa faydalı olan doğal bir dezenfektandır. Limon kabuğu, etkili bir antimikrobiyal ajan olduğu kanıtlanmış C vitamini de dahil olmak üzere çok sayıda bileşik içerir. Antimikrobiyaller, konakçıya zarar vermeden mikroorganizmaları öldüren veya inhibe eden bileşiklerdir. Bu bileşiklerin bazıları fenoller, flavonoidler ve steroidleri içerir.

Limon suyu ayrıca boğaz ağrısı ve ağız kokusu tedavisinde de etkilidir. Büzücü özelliklere sahip olduğu için şişmiş boğaz dokusunu küçültebilir ve enfeksiyonu önleyebilir. Ek olarak, asiditesi sarımsak nefesinin kokusunu nötralize edebilir. Limon suyunun bir başka kullanımı da doğal bir ot öldürücüdür.

Limon suyu, mutfak gereçlerini ve bulaşıkları temizlemek için de kullanılabilir. Limon suyu, plastik eşya ve melamin tabaklardaki bakterileri öldürür ve seramik tabaklardan ve diğer yüzeylerden lekeleri çıkarabilir. Bir gidere dökülen limon suyu taze, temiz bir koku bırakır ve lekeleri de giderir. Limon suyu da ahşap kapları yıkamak için mükemmel bir çözümdür.

limon suyunun faydaları nelerdir?

Antiviral

Limon suyu, vücudun bağışıklık sistemi için gerekli olan C vitamini içerir. Soğuk virüslerle savaşmaya ve ateş ve titremeyi hafifletmeye yardımcı olabilir. Bademcik iltihabı için de etkili bir tedavidir. Limon suyunun antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır, bu nedenle enfeksiyon kaptıysanız bir bardak sıcak suya biraz eklemeyi deneyin. Her iki saatte bir onunla gargara yapın ve yakında daha iyi hissedeceksiniz.

Limon suyu ayrıca norovirüs enfeksiyonlarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kaşıntıyı yatıştırır ve kaşınma dürtüsüne karşı koyar. Uzun mesafeli yürüyüşçüler ve dünya gezginleri, limon suyunu bir nimet olarak selamladılar. Yorgunluk hissetmeye başladıklarında suyu emerler ya da pipetle üstünü delip içirirler. Meyve suyunun antiviral özelliklere sahip olduğu kanıtlandı ve bilim adamları limon suyunun norovirüsü nasıl tedavi edebileceğini araştırmayı planlıyorlar.

C vitamini genel personel sağlık için gerekli olsa da, bağışıklık sistemini etkili hastalık tedavisi için gereken seviyeye yükseltemez. Aynı şekilde, tek başına limon suyu içmek de COVID-19 virüsünün vücutta mutasyona uğramasını durdurmaz. Vücuttaki limon suyunun pH seviyesini yükseltmek mümkündür, ancak bu, virüsün vücutta çoğalma yeteneğini değiştirmez.

limon suyunun faydaları nelerdir?

İştah kesici

Limon iştahı bastırmanın harika bir yoludur. Meyve suyu, dilimler veya kamalar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yenebilirler. Ayrıca suyu daha lezzetli hale getirirler ve kilo vermeye yardımcı olabilirler. Mantıklı bir egzersiz rutini ve sağlıklı bir diyet de yardımcı olmalıdır. Kilo vermekte zorlanıyorsanız, limon suyu doğru çözüm olabilir.

Limon, yağ yakmaya yardımcı olan limonin içerir. Ayrıca, toksinlerin vücuttan atılmasına ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olan çok sayıda C vitamini içerirler. C vitamini ayrıca yaşlanmanın başlıca nedenlerinden biri olan DNA hasarını önlemeye yardımcı olur. Limon ayrıca sindirimi yavaşlatan ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayan pektin içerir.

Limon, cildiniz ve tırnaklarınız için de faydalıdır. Ayrıca kepek için doğal bir çare olarak da kullanılabilirler. Ayrıca bağışıklık sisteminize de yardımcı olabilirler. Limondaki antioksidanlar kalp sağlığınızı iyileştirir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici

Limon suyu, C vitamini de dahil olmak üzere bağışıklık sistemini destekleyen bir dizi besin içerir. Ayrıca vücudun demiri emmesine yardımcı olur ve yara iyileşmesine katkıda bulunur. Ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olan lutein ve zeaksantin gibi biyoaktif maddeler içerir.

Limon suyu, kolesterolü düşüren antioksidanlar ve bitki bileşikleri içerir. Ayrıca mikroplara karşı savunmayı güçlendirerek bağışıklık sistemine yardımcı olur. Her gün limonlu su içmek viral enfeksiyonlara ve boğaz ağrısına yakalanma olasılığını azaltabilir. Optimum faydalar için yarım limonu sıkın ve bir bardak ılık su ile için. 150 kilodan daha ağır olan insanlar için limon suyunu daha da seyreltmeleri gerekir. Küçük bir değişiklik gibi görünebilir, ancak sağlığınızda büyük bir fark yaratabilecek bir değişiklik.

Yakın tarihli bir Harvard Health Publishing raporunda, araştırmacılar günde 200 mg C vitamini yemenin soğuk algınlığı semptomlarının süresini azalttığını buldu. Bu etki çocuklarda da görüldü. Soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra, C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudun grip gibi hastalıklarla savaşmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, mide bulantısını hafifletebilir ve genel sağlığı iyileştirebilir. İskemik inme ve yüksek tansiyon riskini düşürmeye bile yardımcı olabilir.

Böbrek taşlarını önler

Böbrek taşlarını önlemenin en iyi ipuçlarından biri limon suyu içmektir. Bu içecek, küçük taşları kırmaya yardımcı olan sitrat içerir. Ayrıca vücuttaki oksalat seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Oksalatlar, idrarınızda böbrek taşlarına dönüşebilen maddelerdir. Yetersiz diyet kalsiyum ve protein alımı da böbrek taşlarının oluşumuna katkıda bulunabilir.

Bir çalışmada, altı ay boyunca her gün limon suyu tüketen katılımcılar, plasebo alanlara göre daha az tekrarlayan taş oluşturma ataklarına sahip olma eğilimindeydi. Tekrarlama için tehlike oranı 0.36 idi, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışma semptomatik böbrek taşı vakası olan hastalar üzerinde yapıldı ve hastalar limon suyu takviyesi tüketenler ve almayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Birincil sonuç, taş nüksü zamanıydı. Katılımcılar arasında nüks iki kriterden biri olarak tanımlandı: ya ekografi ile doğrulanmış bir taş ya da mevcut bir taşın boyutunda %30’luk bir artış.

Limon suyu, kalsiyuma bağlanan ve böbrek taşı oluşumunu önlemeye yardımcı olan sitrat içerir. Etkili olabilmesi için limon suyu günlük olarak tüketilmelidir. Limon suyu böbrek taşı oluşumunu engellemenin yanı sıra böbrek taşlarının neden olduğu ağrıların giderilmesine de yardımcı olur.

limon suyunun faydaları nelerdir?

Sindirimi iyileştirir

Limonlar, sindirimi ve genel sağlığı iyileştirmenin doğal bir yoludur. C vitamini ve diğer iyileştirici besinler açısından yüksek olan sağlıklı bir besindir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum içerirler. Aynı zamanda harika bir lif ve antioksidan kaynağıdırlar. Ayrıca limonlar, sindirim sisteminin yiyecekleri düzgün bir şekilde sindirmesine yardımcı olan yüksek sitrik asit içeriğine sahiptir.

Araştırmalar limonlu su içmenin sindirimi iyileştirebileceğini gösteriyor. Midede safra asitlerinin üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu asitlerin salgılanması, yiyecekleri parçalamaya ve yağda çözünen vitaminleri emmeye yardımcı olur. Yemeklerden önce limonlu su içmek bu sürece yardımcı olur. Limon suyu ayrıca sindirim sistemini nemli tutmak için mükemmeldir.

Limon suyunun faydalarına su içmek iştahınızı azaltmanıza ve metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olabileceğini de ekleyebiliriz. Ayrıca vücuttan toksinleri parçalamak ve atmak için enzimler içeren karaciğeriniz için de iyidir. Ancak, aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz – kendinizi susuz bırakmak istemezsiniz. Bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olması için elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

limon suyunun faydaları nelerdir?

Limon suyunun faydaları arasında sindirim süreci için faydalı olabilecek sitrik asit içermesi de yer alır.. Mide asidi eksikliğini tamamlayabilir ve tokluk glikoz seviyelerini azaltabilir. Ayrıca besinlerin emilimini artırır. Bununla birlikte, bu faydaları destekleyen az sayıda araştırma çalışması bulunmaktadır. Bununla birlikte, limon suyu, vücudun düşük mide asidi seviyesine sahip olduğu bir durum olan hipoklorhidri hastalarına yardımcı olabilir.

Çalışmalar, yemeklerden önce limonlu su içmenin tüketilen gıda miktarını azalttığını ve bunun da obezite riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca yağda çözünen vitaminlerin ve yağ asitlerinin emilimine yardımcı olan safra asitlerinin seviyelerini de artırabilir. Buna ek olarak, limon suyu vücudun temizlenmesine yardımcı olabilir, bu da midesi dolu veya mide ekşimesi olan kişiler için faydalı olabilir.

Bununla birlikte, limon kullanmanın önemli bir dezavantajı vardır. Asitlikleri boğazı tahriş ederek boğazın iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, Sessiz Reflü semptomlarına katkıda bulunabilir. Asitli yiyecekler vücudunuzun genel sağlığı için iyi olsa da limon suyu boğazınızı tahriş edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu