Sağlık Makaleleri

Lazer Sonrası Cilt Bakımı

Lazer epilasyon, dünyadaki en popüler kozmetik uygulamalardan biridir. Uygulama sonrası cilde bakılması gerekir. Uzman estetisyen Dalmış “Ancak bu aşamada lazer epilasyondan sonra yapılacaklar konusuna dikkat etmek önemli bir özelik olarak karşımıza çıkıyor. Lazer epilasyondan sonra cildinize nasıl bakacağınızı bilmek, ondan en iyi sonuçları alabilmeniz için önemlidir. Lazer epilasyondan sonra size verilen tavsiyelere dikkate almalısınız. Epilasyondan sonraki ikinci haftadan sonra dışarı çıkarken koruyucu giysiler giymelisiniz. Eplasyondan sonra en az on iki saat boyunca herhangi bir krem, losyon veya makyaj kullanmalısınız. Epilasyon sonrasında yapmanız gereken ilk şey cildinizi temiz ve nemli tutmaktır. Bu aşamada Alfa hidroksi asitler ve beta hidroksi asitler içeren kremler veya losyonlar kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu ürünler tedavi edilen bölgede batma ve kızarıklığa neden olabilir.” dedi.

Lazer Epilasyon

Operasyon sonrası cildin yanmasına veya kabarmasına neden olabileceği için, tedaviden sonra en az iki hafta güneşten uzak durulmalıdır. Dalmış “Ayrıca, aşırı basınç bu bölgelerde enfeksiyona yol açabileceğinden, tedavinin uygulandığı bölgeleri ovuşturmaktan veya dokunmaktan kaçınmak durumundasınız. Lazer epilasyon, yüksek yoğunluklu bir ışık huzmesi ile kıl foliküllerinde koyu renkli melanini hedeflemeyi içerir. Isı, folikülü öldürür ve tüylerin yeniden büyümesini engeller. Tedavi edilen alanın büyüklüğüne bağlı olarak 15 ile 60 dakika arasında süren ayakta tedavi işlemdir. Maksimum etkinlik için birkaç seansa ihtiyacınız olacaktır.

Ancak bir seans genellikle gözle görülür sonuçlar verir. Bazı istisnalar olmasına rağmen, bu uygulama çoğu insan için genellikle güvenli ve etkilidir. Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için kullanılabilecek bir işlemdir. Lazer epilasyon veya fotoepilasyon olarak da bilinir. Lazer epilasyonun en sık görülen yan etkisi, tedavinin yapıldığı ciltte kızarıklık, şişme, tahriş ve morarmadır. Bu etkiler genellikle birkaç gün içinde geçer. Ancak bazen bir seferde ne kadar tedavi yapıldığına ve cildinizin işleme ne kadar duyarlı olduğuna bağlı olarak bir haftadan uzun sürebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu