Gündem

Kuşadası Belediyesinden Sokak Hayvanları Ambulansı: Haybulans

Hasta ve yaralı sokak hayvanlarına yardım elini uzatmaya devam eden Kuşadası Belediyesinden yeni bir hizmet, hayvana acil müdahalede bulunmak amacıyla Haybulans. 2’nci bir hayvan ambulansını daha hizmete sokan Kuşadası Belediyesi her gün onlarca hayvanın yardımına koşuyor.

aw728093 05

Hayvan dostu hizmetleriyle tüm Türkiye’ye örnek teşkil eden Kuşadası Belediyesi, sokaktaki can dostlarını da ihmal etmiyor. Bu çalışmayla birlikte hayvan ambulansı olan ‘Haybulans’ sayısını 2’ye yükselten Kuşadası Belediyesi, 2022 Ocak ayından bugüne kadar 25 bin 898 hasta veya yaralı sokak hayvanına ilk müdahalede bulundu. Kuşadası Belediyesinin iki veteriner hekim ile uzman personelin görev yaptığı tam donanımlı Haybulans araçlarının verdiği hizmet hayvan severler tarafından takdirle karşılanıyor.

Güvercin Masa ve Haybulans sokak hayvanları için çalışıyor

Kuşadası Belediyesi’ne ait başvuru ve çözüm merkezi Güvercin Masaya gelen ihbarlar Haybulans ekiplerinin harekete geçmesini sağlıyor. 7/24 hizmet veren ekipler mesafe ayırt etmeden Kuşadası’nın en ücra köşelerine kadar giderek yaralı ya da hasta hayvanlara acil müdahalede bulunuyor.

aw728093 04 1

Haybulans aracında görevli Veteriner Teknikeri Emre Zangal, “Haybulans ekibinde iki vardiya çalışıyoruz. Aracımızda yaralı ya da hasta hayvanlara müdahale edebilecek donanıma sahibiz. Kuşadası sınırları içerisinde her yere giderek can dostlarımızın tedavisini yapıyoruz. Durumu ağır olan hayvanları ilk müdahalenin ardından rehabilitasyon merkezimize getiriyoruz. Gerekli tedavilerini yaptıktan sonra can dostlarımızı iyileşene kadar müşahede altında tutuyoruz. Tedavileri yapılan hasta ve yaralı hayvanları tekrar aldığımız noktalara bırakıyoruz” dedi.

Can dostların yardımına koşmak için riske de girdiklerini belirten Zangal, “Günde 5-6 vakaya müdahale ediyoruz. Bazen dağın başı ya da orman bölgesinden vatandaşlar ihbarda bulunuyor. Görev bilinci sorumluluğuyla yol şartları ne kadar zor olursa olsun gidip gerekeni yapıyoruz.

Can dostlarımızın sağlıkları bizim için çok önemli. Haybulans ekibi olarak tüm zorlu yolları geçerek yaralı ve hasta hayvanlara müdahale ediyoruz. Bizi gören hayvan severler çok mutlu oluyor. Çünkü ummadıkları yerlere giderek çok sevdikleri hayvanlarına yardım ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu