Sağlık Makaleleri

Kilo, meme kanseri riskini yükseltiyor.

Meme kanseri, kadınlarla en çok görülen kanser türüdür. Meme kanseri taraması ise, erken dönem meme kanseri risklerini azaltıyor. Sivas Medicana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Koyuncu, erken teşhis konulduğunda tamamen kurtulabilecek bir kanser türü olduğuna işaret ederek “Türkiye’de 9 kadından biri meme kanseri riski taşıyor. Meme kanserlerinin yüzde 10-15’i ailesel geçiş göstermekte. Birinci derece akrabalarında meme kanseri olanlarda mamografi çekilme yaşı 35’e inmektedir. Birinci derece akrabasından iki kişide meme kanseri görülen kadınların meme kanseri riski 3 kat artıyor” ifadelerini kullandı.

Kilo Kanser İlişkisi

Meme kanseri daha çok 50’li yaşlardan sonra görülüyor. Koyuncu “Erken adet görmeye başlayan, geç adetten kesilen, hiç çocuk doğurmayan ya da 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan, kilolu, ışın tedavisi alan kadınların meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara oranla fazla” ifadelerini kullandı.

Menopoz Dönemi

Uzun süre doğum kontrol hapı ve menopoz ilaçları kullananlarda, meme kanserine yakalanma ihtimali kullanmayanlara göre bir miktar fazladır. Koyuncu “Spor yapanlarda, organik ürünlerle beslenenlerde ve 16 aydan fazla emzirenlerde ise meme kanseri daha az görülüyor. Hiçbir belirtisi yokken tespit edilip çok basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Düzenli doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi dediğimiz meme filminin çekilmesi önemlidir. Tarama yöntemleri meme kanserinden ölümleri azaltmaktadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu