Gündem

Kalp Hastalıklarında Risk Faktörlerine Dikkat

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarının başında kalp damar hastalıkları geliyor. Bu hastalıklar dünyada tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Çok küçük yaşlardan ileri yaşlara kadar bütün yaş gruplarında ve her iki cinsiyette de görülebilen kalp hastalıkları konusunda, gerekli koruyucu önlemlerin çocukluk döneminden itibaren almak gerekiyor.

Kalp Hastalıkları

Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, “Genetik etkenler, yaş ve cinsiyet haricinde kalp damar hastalıkları için risk oluşturan faktörler düzelterek ölümleri azaltmak mümkü. Kalp damar hastalıkları kısaca, vücudumuzdaki istisnasız tüm organlara kan götüren yapılar olan damarların daralması, tıkanması veya kireçlenmesi sonucu ortaya çıkan sorunlardır. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadelede en önemli adım hastalıktan korunmaktır. Hastalık, bir takım risk faktörlerinin varlığında daha erken yaşta ortaya çıkmakta ve daha hızlı ilerlemektedir” dedi.

Risk Faktörleri

Kalp sağlığını olumsuz etkileyen risk faktörleri değiştirilebilenler ve değiştirilemeyenler olmak üzere 2 gruba ayrılıyor. Prof. Dr. Katırcıbaşı, bunları şöyle açıkladı: “Yaş, cinsiyet ve aile öyküsü değiştirilemeyen risk faktörleri arasında yer alıyor. Yüksek LDL kolesterolü, yüksek kan basıncı, sigara tüketimi, şeker hastalığı, obezite, alkol kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı ve stres ile depresyon ise değiştirilebilir risk faktörleri arasında yer alıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu