Personel Maaşları

SGK Başuzmanı Karakaş Açıkladı: İşte 2024 Ocak Memur Zammında Son Durum

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş, “SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yıl sonu itibarıyla yüzde 37,75’lik zam söz konusu oldu. Memur ve memur emeklileri içinse bu oran 49,96 olarak gerçekleşecek.” ifadelerine yer verdi.

2024 Ocak memur zammı, toplu sözleşme zammı ve 6 aylık enflasyon farkının toplamına göre 6 ayda bir belirleniyor. Dört aylık enflasyon farkı yüzde 29,41 oldu. TÜİK tarafından Kasım ve Aralık ayında açıklanacak enflasyon rakamlarının ardından memur maaş zammı netlik kazanacak.

Ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından emekli ve memur zammında 4 aylık enflasyon farkı netleşti. 4 Aralık’ta TÜİK tarafından açıklanacak olan Kasım ayı enflasyon rakamları ile 5 aylık enflasyon farkı da kesinleşmiş olacak. TCMB 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 59 ile 67 arasında değişiklik gösterirken emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı ise şimdiden en az yüzde 40,39 civarına ulaştı. SGK Başuzmanı Karakaş’ın yaptığı açıklamaya göre, memur ve memur emeklileri için zam oranı şimdiden yüzde 49,96 olarak gerçekleşecek.

“CEVDET YILMAZ: MEMURUN ZAMMI EMEKLİYEDE YANSIYACAK”

Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur zammına ilişkin şu açıklamayı yaptı; “Emekli maaşlarında reel olarak ciddi artışlar oldu. Ancak son dönemdeki enflasyon, emekli maaşında da tartışma yarattı. Yıl sonunda memur zammının ne olacağı toplu sözleşmeyle belli. Memurun zammı, memur emeklisine de yansıyacak. İşçi emeklileri biraz daha az alıyor normalde. Orayı dengelemek gerekiyor gibi bir durum var. 7 bin 500 lira altındaki maaşlar için bütçe imkanlarını zorlayarak elimizden geleni yapacağız. Ama bunu yaparken depremi unutmamak lazım, enflasyonla mücadeleyi unutmamak lazım.”

“4 AYLIK ENFLASYON RAKAMI YÜZDE 29,40 OLDU”

TÜİK’in açıkladığı ekim ayı enflasyon rakamlarına göre, aylık bazda yüzde 3,43, yıllık bazda ise yüzde 61,36 olarak gerçekleşti. Buna göre, 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,40 oldu. Ekim ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 4 aylık emekli ve memur zam oranı da böylece netleşmiş oldu. Böylece, 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 29,40, enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı ise yüzde 40,39 oldu.

“YÜZDE 40,39’LUK ZAM ORANI KESİNLEŞTİ!”

TÜİK Ekim ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla, emekliler ve memurlar için 4 aylık enflasyon toplamı netleştiğini belirten İsa Karakaş, “Refah payı hariç sadece ekim ayını baz aldığımızda kümülatif olarak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 29,40 oranında bir zam geleceği kesinleşti. Memur ve memur emeklilerine de baktığımız zaman yüzde 15’lik toplu sözleşme oranı olduğu için daha yüksek bir zam geleceğini görüyoruz. Dolayısıyla yüzde 40,39’luk zam oranı şimdiden hem memurların hem de hem de memur emeklilerinin cebinde” dedi.

“İSA KARAKAŞ: MEMUR İÇİN ZAM ORANI 49,96 OLARAK GERÇEKLEŞECEK”

SGK Başuzmanı Karakaş, “SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yıl sonu itibarıyla yüzde 37,75’lik zam söz konusu oldu. Memur ve memur emeklileri içinse bu oran 49,96 olarak gerçekleşecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu