Gündem

İlk Kez Bir İnsanda Domuz Gribinin A(H1N2)v Türü Görüldü

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) tarafından, ülkedeki domuzlarda bulunan A(H1N2)v türü olan domuz gribi (influenza) virüsünün ilk kez bir insanda görüldüğünü duyurdu.

UKHSA tarafından yapılan açıklamaya göre, aile hekimlikleriyle ortaklaşa yürütülen rutin ulusal grip taraması esnasında solunum semptomları görülen bir kişide A(H1N2)v virüsüne rastlandığı tespit edildi. Sonrasında hasta bireye UKHSA tarafından da PCR testi yapıldığı ifade edilen açıklamada, bahse konu hastanın iyileştiği açıklandı. Enfeksiyonun kaynağını ortaya çıkarmak amacıyla çalışmaların devam ettiği, hastayla temaslı kişilerin ise kontrol altında tutulduğu aktarılan açıklamada, solunum semptomları gösterenlerle temaslı kişilere test yaptırmaları tavsiyesinde bulunuldu.

“2005’ten bu yana dünya genelinde toplam 50 kişide A(H1N2)v görüldü”

Ulaşılan bilgilere göre İngiltere’de görülen A(H1N2)v’nin dünyadaki diğer A(H1N2)v’lerden de farklı olduğu duyuruldu. Söz konusu açıklamada, bunun İngiltere’deki domuzlarda bulunan griple benzer olduğu bildirildi. Açıklamaya göre, 2005’ten bu yana dünya genelinde toplam 50 kişide A(H1N2)v görüldü.

UKHSA yetkilisi Meera Chand, İngiltere’de virüsün ilk kez insanda görüldüğünü tekrarlayarak; “Yakın temasları takip etmek ve olası yayılmaları azaltmak için hızla çalışıyoruz. Belirlenen protokoller uyarınca, kişinin enfeksiyonu nasıl kaptığını öğrenmek ve ilişkili başka vakaların olup olmadığını değerlendirmek için araştırmalar sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Veteriner Christine Middlemiss ise hayvanlardan insanlara bulaşan virüslere değinerek; “Bu nedenle hayvan sağlığı standartları ve biyolojik güvenlik çok önemlidir. Hayvan ve insanlara yönelik tarama sistemlerimizle herkesi korumak için çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Middlemiss, domuz sürülerinde görülecek hastalıklar konusunda çiftlik sahipleri ve işletmecileri de sağlık kurumlarıyla temasta olmaları konusunda uyardı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu