Gündem

Hollanda Eczacılar Birliği (KNMP): 2023 Sonunda Ülkede İlaç Tedarik Sıkıntısı Rekor Seviyeye Ulaşabilir

Hollanda Eczacılar Birliği (KNMP), 2023 sonunda ülkede ilaç tedarik sıkıntısının rekor seviyeye ulaşmasının beklendiğini duyurdu.

Hollanda Eczacılar Birliği (KNMP)‘ den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2023’ün ilk 6 ayında farklı ilaç türlerinde 1179 defa “tedarik sıkıntısı” yaşanması nedeniyle yıl sonuna kadar bu rakamın rekor seviyeye ulaşarak, bugüne kadar olan en yüksek seviyenin görülebileceği ifade edildi.

Açıklamaya göre, 2022’de yıl boyunca farklı ilaç türlerinde 1514 kez “tedarik sıkıntısı” yaşanırken, bu yılın henüz ilk 6 ayında bu rakamın 1179’a ulaşmasının “alarm verici” olduğu belirtildi.

İlaç sıkıntısının üretim, dağıtım ve kalite kaynaklı olduğu aktarılan açıklamada, çok sayıda kişiyi etkilemesi ve muadil ilaçlara yönelmenin hastalar için zor olması nedeniyle bu durumun ciddi bir etki bırakacağının altı çizildi.

Açıklamaya göre, kalp rahatsızlıkları, enfeksiyon ve gut gibi hastalıklar için Hollanda’daki eczanelerde ilaç bulmanın kesin olmadığına işaret edildi.

Ayrıca, eczacıların farklı yerlerden ilaç tedariki, muadil ilaç bulma veya benzer etken maddelerden ilaç yapmaya çalışarak problemi aşmaya çalıştığı vurgulandı.

KNMP Başkanı Aris Prins, “Bu artış sürpriz olmasa da geçen yıl ilaç tedarik sıkıntısında en yüksek seviyeyi görmüş olduğumuzu ümit ediyorduk. Fakat bu sene çok daha kötü ve böyle devam edemeyiz.” ifadesini kullandı.

İlaç tedarik sıkıntısının küresel bir problem olduğuna değinen KNMP başkanı Aris Prins, “Fakat giderek artan sayıdaki maddelerin sadece Hollanda’da olmadığını görüyoruz. Örneğin gut hastalarının kullandığı ‘allopurinol’ etken maddeli ilaçlar çevre ülkelerde kolayca bulunuyorken bizde sınırlı miktarda var.” dedi.

Hollanda’da bir ilaçta “tedarik sıkıntısı” olduğunu belirtmek için en az 14 gün raflarda bulunamaması gerekiyor.

Ülkede, 2022’de yıl boyunca farklı ilaç türlerinde 1514 kez “tedarik sıkıntısı” yaşanmış ve bunun 2021’e göre yüzde 50 artış anlamına geldiği bildirilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat