İcap Nöbetinin İsmini Değiştirdiler Ama Yargıdan Kaçamadılar

İcap Nöbetinin İsmini Değiştirdiler Ama Yargıdan Kaçamadılar

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde çocuk gelişimcisi olarak çalışan Türk Sağlık-Sen üyesinin Çocuk İzleme Merkezindeki icap nöbetlerinin adının mesaiye davet olarak değiştirilerek kendisine nöbet ücreti ödenmemesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açılmıştı.

İcap Nöbetinin İsmini Değiştirdiler

Davayı görüşen Bolu İdare Mahkemesi verdiği kararda mevzuata göre İcap nöbeti karşılığında izin veya ücret ödenmesinin açık olduğuna dikkat çekti. Mahkeme ilgili personelin çocuk izleme merkezi için mesai saatleri dışında icapçı olarak görevlendirildiğini ve bu nöbetin bir icap nöbeti olarak nitelendirilmesi gerektiğinin açık olduğuna hükmetti.

Mahkeme, Türk Sağlık-Sen üyesinin isminin de yer aldığı listelerinin adının icap nöbet listeleri olmasa da niteliğinin icap nöbeti listeleri olduğunu belirterek bu nöbetlerin karşılığında herhangi bir izinde kullandırılmadığına dikkat çekerek idarenin nöbet ücreti ödememe işleminin iptaline karar vererek personelin mahrum kaldığı mali haklarının (İcap Nöbet Ücreti) ödenmesine hükmetti.

İcap Nöbetinin İsmini Değiştirdiler Ama Yargıdan Kaçamadılar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir