Sağlık Makaleleri

HIV Tedavisinde Umut Veren Gelişme: Tamamen Önlenebilir

HIV virüsünün vücuda bulaşmasını engellemek için geliştirilen yeni ilacın, bulaşma süreci için etkili bir önleyici olduğu kanıtlandı.

HIV tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen ilaç İngiltere genelinde 24 bin kişi üzerinde test edildi. Araştırma sonucunda ilaç “güven verici” olarak tanımlandı. Ekim 2017 ile Temmuz 2020 arasında İngiltere genelinde uygulanan çalışma, 157 cinsel sağlık kliniğinde gerçekleştirildi. LANCET HIV dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, PrEP ilacının kullanımının HIV’e yakalanma olasılığını yüzde 86 oranında azalttığı ortaya çıktı.

Halihazırda bulunan HIV tedavi ilaçları Tenofovir disoproksil ve Emtrisitabin içeren PrEP, HIV’in vücuda girmesini ve kendi kopyalarını oluşturmasını durdurarak çalışıyor. Günlük olarak kullanılabileceği gibi cinsel ilişki öncesinde de alınabiliyor. Araştırmanın görevlilerinden Dr. John Saunders “Bu çalışma, PrEP’in HIV bulaşmasını önlemedeki etkinliğini bir kez daha ortaya koydu. İlk kez daha önceki denemelerde bildirilen koruyucu etkisini gösterdi.” ifadesini kullandı.

“İlaç doğru kullanımda etkili”

Dr. Saunders , açıklamasında ilacın etkinliğinin birçok faktöre, özellikle de ilacın doğru şekilde alınıp alınmadığına bağlı olduğunu vurguladı. Chelsea ve Westminster Hastanesi ile “PrEP Etki Denemesine” liderlik eden Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı, bunun türünün şimdiye kadarki en büyük “gerçek dünya” araştırması olduğunu ifade etti.

”Hedef sfır HIV geçişi”

İlacın etkinliğinin hükümetin 2030 yılına kadar “sıfır HIV geçişi” hedefine ulaşılmasına yardımcı olacağına, fakat daha fazla kişinin ilacı alması gerektiğine değinildi. HIV hakkında kampanyalar sürdüren İngiliz yardım kuruluşu Terrence Higgins Trust, pek çok kişinin bu ilacın varlığından haberi olmadığını dile getirerek ilaca daha kolay erişim sağlanmasının önemini vurguladı. (Kaynak: ntv.com.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu