Gündem

Her 3,2 Saniyede Bir Kişi, Alzheimer’a Yakalanıyor

DSÖ’nün verilerine göre, her 3,2 saniyede bir alzheimer hastalarına yeni bir kişi ekleniyor.

Yaşlı nüfusun dünya genelinde artmasıyla hızla yükselen Alzheimer hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla 21 Eylül’de “Dünya Alzheimer Günü” çerçevesinde etkinlikler düzenleniyor. Dünyada 55 milyondan fazla alzheimer hastası bulunuyor ve bu sayının, her yıl yaklaşık 10 milyon yeni vaka ortaya çıkması nedeniyle 2050’de 139 milyona yükselmesi bekleniyor.

“Hastalığın yıllık küresel maliyetinin, 2030’a kadar 2,8 trilyon ABD dolarına yükselmesi bekleniyor”

DSÖ’nün raporuna göre, hastalığa yakalananların yüzde 60’tan fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Alzheimer hastası sayısına her sene 10 milyon yeni vaka ekleniyor. Bu sayı, Alzheimer hastalarına her 3,2 saniyede yeni bir kişi eklenmesi anlamına geliyor.

Alzheimer hastalığının daha da yaygınlaşmasıyla beraber şu anda 1,3 trilyon ABD dolarının üzerinde olan yıllık küresel maliyetinin, 2030’a kadar 2,8 trilyon ABD dolarına yükselmesi bekleniyor. Buna göre, 2030’da Alzheimer hastalığının yıllık küresel maliyetinin dünyanın en büyük 8. ekonomisi olan İtalya’nın şu anki yıllık gayrisafi yurt içi hasılasını (GSYİH) geride bırakacağı tahmin ediliyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu