Gündem

Hematolog’tan Anemi Hakkında Uyarılar

Acıbadem Adana Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Soner Solmaz, anemiyi “kandaki hemoglobin yani kırmızı kan hücrelerinden dokulara oksijen taşımaktan sorumlu olan protein düzeyinin düşük olması” olarak açıkladı.

Demir eksikliği anemisinin en sık görülen anemi türü olduğuna değinen Doç. Dr. Solmaz, “Her yüz kadından 35’inde, her yüz erkekten 20’sinde görülen demir eksikliği anemisi, gebelerde yüzde 50’ye çıkıyor. Vücudunuzun hemoglobin yapmak için ihtiyaç duyduğu yeterli demir olmadığında ortaya çıkar. Kanınızda yeterli demir olmadığında, vücudunuzun geri kalanı ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını alamaz” şeklinde konuştu.

Doğurganlık çağındaki kadınlar için demir eksikliği anemisinin en sık nedeninin, ağır adet kanaması veya hamilelik sebebiyle kandaki demir kaybı olduğunu, kötü beslenme ve bazı mide ve bağırsak hastalıklarının da sebep olabileceğine değindi.

hematolog'tan anemi hakkında uyarılar

“Demir eksikliği anemisi ilk başta fark edilmeyebilir”

Demir eksikliği anemisinin, belirtileri ilk başlarda hafif seyrettiği için fark edilmeyeceğini belirten Doç. Dr. Solmaz, sonrasında şunları söyledi:

“Genel yorgunluk, zayıflık, solukluk, nefes darlığı, baş dönmesi, kahve telvesi, toprak, buz gibi besin değeri olmayan yiyecekleri yemek için garip istekler, soğuk eller ve ayaklar, hızlı veya düzensiz kalp atışı, kırılgan tırnaklar, saçlarda dökülme ve baş ağrısı demir eksikliğinin belirtileridir. Et, yumurta ve bazı yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerin demir bakımından güçlü olduğunu, demirin de büyüme ve gelişme dönemlerinde gerekli olduğunu belirterek hamile kadınlar ve küçük çocukların daha fazla gıdaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ağır adet kanamasının, doğurganlık çağındaki kadınlarda demir eksikliği anemisinin yaygın bir nedeni olduğunu kaydeden Doç. Dr. Solmaz “Hamilelik de öyle, çünkü bebeğiniz için yeterli oksijen oluşturmak için bu süre zarfında vücudunuzun daha fazla demire ihtiyacı var.”

hematolog'tan anemi hakkında uyarılar

“Demir takviyesi ve diyet ile tedavi”

Teşhis konulurken “tam kan sayımı testi, demir testi, demir bağlama kapasitesi, demir deposu seviyesi ve iç/gizli kanama testleri” yapılacağından bahseden Doç. Dr. Solmaz, hastaların demir takviyesi ve diyet yoluyla tedavi edildiğini söyledi. Solmaz, “Kendi başınıza teşhis koymayın ve tedavi etmeye çalışmayın. Gereksiz ve fazla demir karaciğer hasarı ve kalp ritim bozukluğu gibi diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Demir eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktora görünün” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu