Sağlık Makaleleri

Göz Sağlığı Okul İçin Önemli

Çocuklarda göz muayenesi ihmal edilmemelidir.Görme kusurlarının erken teşhisi, tedaviye daha hızlı cevap vermesi nedeniyle çok önemlidir. Op. Dr. Hakim “Çocukluk döneminde gözle ilgili olan problemlerin başında miyop, hipermetrop veya astigmat olarak adlandırılan kırma kusurları gelir. Görme kusurlarının bir kısmı kalıtsal olmakla birlikte hipermetropi doğuştan, miyopi ise çoğunlukla okul çağında ortaya çıkar. Özellikle sonradan ve yavaş bir şekilde ilerleyen uzak görmenin bozulmasını belirti de vermediği için çocukların fark etmesi de çok zor olur. Dikkat eksikliği, ders çalışmak istememek, yorgunluk, okumayı geç öğrenme, algı bozukluğu ve davranış bozuklukları görme bozukluğundan kaynaklanabilir. Çocuğunuz gözlerini çok sık kırpması, ışıktan rahatsız olması, okuma yazma esnasında deftere ve kitaba çok yakından bakması ve gözlerini kaşıması göz sağlığı ile ilgili problemlere işaret eder.

Çocuklarda görmenin geliştiği 0-4 yaş arası dönemde ilk aydan yapılan detaylı muayenede en çok önemsenen, yaşlılık hastalığı olarak bilinse de katarakt, göz tansiyonu ve bazı retina hastalıklarıdır. Genetik kökenli ya da kaynağı farklı bazı göz hastalıkları erken fark edilerek tamamen tedavi edilebilmektedir.

Geç kalınmış vakalarda ise bu tedavilerin çok daha zor olmaktadır. Görme kusurları erken yaşta fark edilmediğinde görmenin sağlıklı gelişimi tamamlanamaz. Göz sağlığı çocukların sosyal hayatlarını ve okul başarılarını doğrudan etkilediği için aileler göz sağlığı konusunda bilinçli hareket etmeli ve düzenli göz muayenesi yaptırmalıdır. Çocuklarda göz muayenelerinin ihmal edilmesi, gözlerde kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir. Erken teşhis ve doğru tedavi bu bakımdan çok önemlidir.”

Göz Sağlığı

Çocukların göz sağlığını korumak için ebeveyn yaklaşımı çok önemlidir. Op. Dr. Hakim, “Uzun süre yakına odaklanmak miyopinin gelişimini artırır. Bu nedenle özellikle akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı kısıtlı olmalı, çocuklarda uzun süreli aralıksız okuma, yazma gibi faaliyetlerde ara ara göz dinlendirilmeli, bu faaliyetler uygun mesafe ve aydınlatma ortamında yapılmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu