Sendika

Feleytun Fatih Gönç Hatay’a Yapılan Görevlendirmelere Dikkat Çekti

Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç, farklı illerden yapılan görevlendirmeler kapsamında çalışan 112 acil sağlık personellerine verilen günlük konaklama ücretlerinin yetersiz olduğunu belirttiği açıklamasında görev esnasında geçirilen kazalar sonucunda hayatını kaybeden personelin görev şehidi sayılmadığını vurguladı.

 

Hatay ilinin stratejik önemine istinaden KPSS ile yapılan atamalarda ‘’60’’ ATT ve Paramediği fazladan ataması gerektiğini belirten Gönç, açıklamalarına şu ifadeler ile devam etti:

 

“Değerli Sağlık Çalışanları;

Sağlık Bakanlığımızın bir diğer uygulamasına değinmek istiyorum. 10 günde bir, güzel Ülkemin dört bir yanından, 20 farklı ilden 20 tane 112 ekibi sınır bölgesinde görev yapmak suretiyle ilimize gelmektedir. 20 Ekip, yani 60 Acil Tıp Teknisyeni, Acil Tıp Teknikeri ve Sürücü arkadaşlarımız ilimize gelip sadece 5 nöbet tutup geri gitmektedirler. Üstelik Hatay’a gelirken ve dönerlerken bu seyahat tamamen görev münasebeti ile olmasına rağmen kaza geçirmeleri durumlarında GÖREV ŞEHİDİ SAYILMAMAKTADILAR! Tıpkı daha önce elim bir kazada kaybettiğimiz ATT Büşra Boyacı gibi..”

 

“Her 10 günde bir kez 60 sağlık personeli sadece 5 nöbet için günde 90 TL ile konaklamaya mahkûm edilmektedir!”

“Görevlendirilen personellerin konaklama yerleri ayarlanmadığı gibi Sağlık Bakanlığı tarafından konaklamaları için bugüne kadar sadece 75 TL kadar ücret ödenmiştir. Ocak ayı itibariyle bu ücret 90 TL’ye yükseltilmiş olsa da personellerin 90 TL ile insani şartlarda konaklayabilmesi mümkün değildir! Sağlık Bakanlığının 90 TL ile ‘’başınızın çaresine bakın’’ dercesine sürdürdüğü tutum, bu kar-kış-ayaz’da vicdanları derinden yaralamaktadır. Sağlık Bakanlığının her 10 gün süreyle değişikliğe gittiği bu uygulama ile bölgede büyük bir personel sirkülasyonuna sebep olmakla beraber, her 10 günde bir kez 60 sağlık personeli sadece 5 nöbet için günde 90 TL ile konaklamaya mahkûm edilmektedir!”

 

‘’60’’ ATT ve Paramediği fazladan ataması kaçınılmaz olmuştur”

“Değerli Sağlık Bakanlığı yöneticilerimizin ivedilikle mevcut uygulamayı yeniden değerlendirmeye alması ve ilimizin stratejik önemine istinaden KPSS ile yapılan atamalarda buraya ‘’60’’ ATT ve Paramediği fazladan ataması kaçınılmaz olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu