Personel Maaşları

Enflasyon Tahmini Değişti: Memur Ne Kadar Zam Alacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketini açıkladı. Açıklanan veriler doğrultusunda memur zammında oran yeniden değişti. Detaylar haberimizde…

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü zam oranında. Zam oranlarına ilişkin nihai karar haziran enflasyon rakamlarının açıklanacağı temmuzun ilk haftasında kesinleşecek. Merkez Bankasının bugün açıklandığı mayıs ayı piyasa anketi ise beklentilerdeki değişikliği gün yüzüne çıkardı. Mayıs ayı için aylık enflasyon beklentisi yukarı yönlü güncellenirken, yıllık enflasyon beklentisi gerileme kaydetti.

Katılımcılar, mayıs ayı enflasyon beklentisini yüzde 3’ten yüzde 3,04’e yukarı yönlü güncelledi. Haziran ayında ise aylık enflasyonun yüzde 2,56 olarak gelmesi öngörülüyor. Bu doğrultuda yıl sonu enflasyon beklentisi de yüzde 44,16’dan yüzde 43,64’e gerilemiş oldu. Nisan ayında enflasyon yüzde 3,18, dört aylık enflasyon yüzde 18,72 olarak gerçekleşti. Memur ve emeklinin zam oranı için mayıs ve haziran enflasyon verisine odaklanıldı.

6 AYLIK ENFLASYON NE OLUR?

Nisan ayında enflasyon yüzde 3,18, dört aylık enflasyon ise yüzde 18,72 olarak gerçekleşti. Piyasa katılımcıları beklenti anketindeki tahminlere göre enflasyon mayısta yüzde 3,04, haziranda yüzde 2,56 olacak. Buna göre, 6 aylık enflasyon yüzde 25’e yaklaşacak. Haziran ayı enflasyon rakamları temmuzun ilk haftasında netleşecek.

Memur ve memur emeklisi maaşlarına yapılacak zam oranı ise toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanmaktadır. Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek. Bu doğrultuda, altı aylık enflasyonun yüzde 15’i geçen kısmı enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

Öte yandan, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden doğan ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam hakkı bulunuyor. Nisan ayı verisine göre 4 aylık enflasyon farkı yüzde 3,23 oldu.

Enflasyon anketindeki tahminlerin gerçekleşmesi durumunda, memurların enflasyon farkı yüzde 9,1’a ulaşacak.
Hesaplamalara göre memur ve memur emeklilerinin temmuz ayında alacağı zam yüzde 20 olacak. Zam oranına göre en düşük emekli maaşı 39 bin lirayı aşacak. En düşük memur emekli maaşı da16 bin liranın üzerinde olacak. (NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat