Sendika

Durali Baki: “Haklı İtirazlar Dikkate Alınmalı, En Kısa Zamanda Hak Kayıpları Giderilmelidir”

Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Durali Baki, Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Baki, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük haklarına yönelik son düzenlemelerle bazı sorunlara neşter vurulduğu muhakkak.
Bu kapsamda;
• Döner sermayenin genel bütçeden ödenmesi
• SUT fiyatlarından bağımsız hale gelmesi
• Hekim ve hekim dışı çalışanların havuzlarının ayrılması
• Mahsuplaşmanın kaldırılması önemli düzenlemeler olarak dikkat çekiyor.
Bunların yanı sıra yapılan düzenlemelerin, çalışanların çoğunluğunda haklı itirazlara yol açtığı da muhakkak.
Bunun da temel nedeni, düzenlemelerin saha gerçekliğini yeterince dikkate almadan hazırlanmış olmasında yatmaktadır.
Yapılan düzenlemeler, baştan sona hak ve hakkaniyet gözüyle ele alındığında, adil olunmadığı kolaylıkla görülecektir. Hekimdışı bazı çalışanların, görseller eşliğinde yapmış oldukları sosyal medya paylaşımları, bu durumun ispatıdır. Kaldı ki bu kategoride yer alanlar, mevcudun yüzde 80’inini oluşturan; hemşire, ebe, sağlık memuru, tekniker, teknisyen vhki, memur ve hizmetli gibi fedakarlar ordusudur.
Düzenlemeler sadece adaletsizlik içermiyor, haksızlık da içeriyor. Şöyle ki; Bakanlık merkez teşkilatı ile diğer kurumlarda çalışanlar, araştırmacı kadrosunda, adli tıp kurumunda 112’de çalışanlar ve sözleşmeli idareciler adeta yok sayılmıştır.

“Bu çalışanlara, üvey evlat olmadıkları tez zamanda gösterilmelidir”

Yok sayılan çalışan sayısı, bir-beş değil, binler, onbinler, hatta Yüzbinleri bulmaktadır. Bu insanlar, kar-kış, gece gündüz demeden alınteri döküyor, mesai harcıyor. Bu çalışanlara, üvey evlat olmadıkları tez zamanda gösterilmelidir.
Düzenlemelerde dikkat çeken bir husus da aile hekimliği çalışanlarına verilecek ücretin ceza almama şartına bağlanmış olmasıdır. Bu şart, düzenlemelere yanlışlıkla koyulmuş olmalı çünkü kanunlara ve Anayasa’ya aykırıdır.
Sonuç olarak; çalışanların çok büyük çoğunluğunda haklı itirazlara neden olan, yüzbinlerce çalışanı kapsam dışında tutan düzenlemelere tez zamanda müdahale şarttır. Bakanlık, sahadan yükselen itirazları dikkate alarak, çalışanlarının memnuniyetinin esas olduğunu herkese ispatlamalıdır. Çünkü sağlığın fedakarlar ordusu bunu hak ediyor!”

Bir Yorum

  1. Bize Aralık 2021 i yaşattınız ya. Başka hiç bir söze gerek yok. Sizi hiç unutmayacağız sağlık sen. Aralığı hiç unutmayacağız sağlık sen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat