Gündem

DSÖ Maymun Çiçeği Temaslısı Olanlara Seyahat Uyarısında Bulundu

DSÖ maymun çiçeği salgını 23 Temmuz’da küresel acil durum (PHEIC) ilan etmişti. Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Maymun Çiçeği Uzmanı Dr. Rosamund Lewis, süreci değerlendirdi.

Lewis, maymun çiçeği salgınıyla daha organize uluslararası bir mücadele yapılması gerektiğini söyledi. Bu mücadele için  de küresel acil durum ilanı kararının alındığına vurgu yaptı. Lewis, “Bu sayede salgından etkilenen ülkelere tıbbi yardım ve aşı paylaşımı daha mümkün olabilir.” dedi.

Maymun Çiçeği Salgını

Lewis, salgının doğru stratejilerin izlenmesi ile durdurulabileceğini söyledi. DSÖ üyesi ülkelerin bu konuda beraber hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Yakın Temas Süresi

Maymun çiçeği salgınına karşı seyahat yasakları getirilip getirilmemesin sorulması üzerine yetkili olan Lewis, “Virüsün bulaştığı kişiler bir süre kendilerini izole etmeli ve dolayısıyla seyahatten kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra vakalarla yakın temas halinde olanların 9 gün boyunca vücut ısılarını ölçerek takipte kalmaları ve bu süreçte seyahatten kaçınmalarını tavsiye ederiz.” dedi.

Dünya genelinde 75 ülkede 16 binin üzerinde maymun çiçeği vakası bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat