Gündem

Doğru Tanı Ve Tedavi İleri Nöroradyoloji İle Mümkün

doğru tanı ve tedavi i̇leri nöroradyoloji i̇le mümkün

Doğru Tanı Ve Tedavi İleri Nöroradyoloji İle Mümkün

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Oğul, ileri nöroradyolojik incelemelerin tanısal zorluk çekilen bir çok hastalıkta tercih edildiğini söyledi.

İleri nöroradyolojik incelemeler, Düzce Üniversitesi Hastanesi Radyoloji bölümünde beyin ve sinir hastalıklarının doğru tanı ve tedavisi için başarıyla uygulanıyor.

İleri nöroradyolojik incelemeleri; beyin, omurilik ve vücuttaki sinirlere ait hastalıkların en doğru tanısını koymak için geliştirilmiş ileri MR görüntüleme yöntemleri olarak tanımlayan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayri Oğul, bu görüntüleme yöntemlerini fonksiyonel beyin MR, perfüzyon MR, MR spektroskopi, difüzyon tensor görüntüleme, MR traktografi incelemeleri, beyin omurilik sıvısı akım incelemeleri (BOS Flowometri), MR sisternografi ve MR nörografidir olarak sıraladı.

Bu yöntemin tanısal zorluklar çekilen birçok hastalıkta tercih edildiğine dikkat çeken Oğul, başta Beyin ve Sinir Cerrahları olmak üzere, Nöroloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Ortopedi uzmanlarının zaman zaman ihtiyaç duydukları radyolojik incelemeler olduğunu ifade etti.

Neredeyse tamamı hiçbir risk taşımıyor

İleri nöroradyolojik inceleme yöntemlerinden neredeyse tamamının hiçbir risk taşımadığını ifade eden Prof. Dr. Oğul, “Rutin MR görüntülemedeki gibi hastanın MR incelemeye gelmesi gerekir ancak bazı tetkikler birlikte uygulandığında inceleme süresi uzun olur. Kapalı alan fobisine sahip kişilerde çekim süresinin uzun olması problem teşkil edebilir” diye konuştu.

Doğru tanı koymada son derece faydalı

İleri nöroradyolojik görüntülemelerin, her şeyden önce hastalığın doğru tanısının koyulmasında son derece fayda sağladığına vurgu yapan Oğul, incelemenin doğru tanıdan sonra en uygun tedavi protokolünü belirleme imkânı sağlayarak tedavide oluşabilecek olumsuzlukları asgariye indirdiğini kaydetti.

“Düzce ve çevre illerden hastalar tarafından tercih ediliyoruz”

İleri nöroradyolojik MR incelemeleri için 3 Tesla MR cihazı gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Oğul, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde 5 yıldan daha uzun bir süredir ihtiyaç duyulan görüntülemeleri talepler doğrultusunda gerçekleştirdiklerini belirtti. İleri nörorayolojik görüntülemeleri yapabilmek ve yorumlayabilmek için bilgi, tecrübe, zaman, personel ve ekipman gereksinimi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Oğul, bunların tamamına sahip olan Düzce Üniversitesi Hastanesi’nin Düzce ve çevre illerden gelen hastalar tarafından tercih edildiğini dile getirdi.

“Zamanımız teknolojisinin insanlığa sunduğu çok önemli bir nimettir”

“Bu zamanımız teknolojisinin insanlığa sunduğu çok önemli bir nimettir. Bu tür hastalığı bulunan ve bir şekilde tanısı konulamayan ya da tanı alıp da başka merkezlerde takip edilen Düzce ili ve civar il-ilçelerdeki hastaların, bizim merkezimizi tercih etmelerinin maslahatlı olacağını düşünüyorum. Biz ekip olarak yörenin hastalarına bu imkân ve birikimimizi kullanmaktan mutluluk duyacağız” şeklinde açıklamasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu