Gündem

Diyaliz Sonrası Fenalaşan 31 Hastanın 14’ü Entübe Edildi

Burdur Devlet Hastanesi’nde diyaliz makinesine giren ve tedavinin ardından evlerine gittikten sonra rahatsızlanıp hastaneye geri dönen 31 hastanın 23’ü çevre hastanelere sevk edildi. Olayın ardından 14 hastanın entübe edildiği ve durumunun iyiye gittiği bilgisine ulaşılırken, diyaliz merkezi tedbir amacıyla hasta kabulüne kapatıldı.

Edinilen bilgilere göre, Burdur Devlet Hastanesi’nde dün 08.00- 12.00 ile 12.00- 16.00 seansında diyalize giren hastalardan bazıları baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetlerle hastaneye geri döndü. Hastane yönetimi gün içinde diyalize giren tüm hastaları hastaneye çağırarak tetkikler yaptı. Yapılan tetkiklerin ardından gün içinde diyaliz merkezinde tedavi olan 31 hastadan 23’ü ambulanslar ile Afyon, Isparta, Antalya, Bucak’ta bulunan devlet hastaneleri ve özel diyaliz merkezlerine sevk edildi. Sevk edilen hastalardan 14’ünün ise entübe edildiği, bugün ise entübe edilen hastalardan bazılarının durumunun iyiye gittiği ve entübasyon işleminden çıkarıldığı öğrenildi.

Burdur Valiliğinden açıklama

Burdur Valiliği, diyaliz işleminin ardından evlerinde rahatsızlanan 31 hastanın hastaneye çağrılarak ilk müdahalelerinin yapıldığını, 23 hastanın çevre hastanelere sevk edildiğini, olay hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Burdur Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesinde 25 Mayıs 2024 Cumartesi günü toplam 31 hasta diyalize girmiştir. Diyaliz işlemi tamamlanıp eve nakli sağlanan hastalardan bazılarının baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı ve nakil aracından inememe tarzı şikayetleri ile hastaneye başvurmaları üzerine, gün içerisinde diyalize giren tüm hastalara ulaşılarak, hastaneye geri çağrılmıştır. Geri çağrılan 31 hastaya Burdur Devlet Hastanesi Acil Servisinde ilk müdahaleleri yapılarak, 8’i Antalya ili, 4’si Afyonkarahisar ili, 3’ü Isparta ili, 4’ü Bucak ilçesi ve 4’ü şehir merkezinde bulunan özel diyaliz merkezi olmak üzere toplam 23 hasta çevre hastaneler ve diyaliz merkezlerine sevk edilmiştir. Önlem olarak Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezi kapatılmış, adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Süreç ve hastaların durumu yakından takip edilmekte olup, tedavileri devam eden hastalarımıza acil şifalar diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İncelemeler sürüyor

Dün meydana gelen olumsuz durumdan sonra olay yeri inceleme ekipleri Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Bölümünde incelemelerde bulunurken yaşanan durumunun nedeninin yapılan incelemeler sonrasında çıkacak Adli Rapor ile belli olacağı kaydedildi. Bunun dışında, olaydan bir gün önce diyaliz bölümündeki makinelere özel bir şirket tarafından bakım çalışması yapıldığı bilgisine de ulaşıldı. (İHA)

Diyalize Girip Evlerine Giden Hastalar Fenalaştı: Sağlık Bakanlığı Soruşturma Başlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat