Gündem

Cumhurbaşkanı Onayıyla 4 Milletlerarası Anlaşma Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından geçen 4 milletlerarası anlaşmadan ikisi sağlık alanında, biri enerji alanında ve bir diğeri de hammade alanında oldu. Yapılan anlaşmalar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilk anlaşma 17 Ağustos 2021’de Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyetni Hükümeti ve Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Arasında Sağlık ve Tıp Bilimi Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası”nın onaylanması hakkında karar oldu.

Türkiye ve Libya arasında imzalanan anlaşma, Libya’daki mevcut sağlık hizmetlerini güçlendirmek adına, uygulama mekanizmaları, kanuni ve hukuki yönlerin yanı sıra mali ve ayni yükümlülükler ile tarafların sorumlulukları çerçevesinde sağlık, eğitim ve Kovid-19 salgınıyla mücadele alanlarında iş birliğini kapsıyor.

Bir diğer anlaşma 20 Ekim 2021’de Abuja’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nın onaylanması hakkında Resmi Gazete de yayımlanan karar oldu.

Anlaşmanın içeriğine göre, taraflar, enerji, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları arasındaki iş ortaklığını karşılıklı anlayış etrafında geliştirmeye özendirecek.

Yine Abuja’da aynı tarihte imzalanan başka bir anlaşma da “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hidrokarbonlar Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nın onaylanması hakkındaki oldu.

Bu anlaşma içerisinde Türkiye ve Nijerya hidrokarbon alanındaki iş çözüm ortaklığı beraberinde karşılıklı anlayış ile gerçekleştirilecek.

20 Şubat 2022 tarihinde başkent Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Somali Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma” ya göre  Türkiye’nin Somali’ye 1 milyon doz Kovid-19 inaktif aşı hibe edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat