Personel Maaşları

Kulisler Hareketlendi, Çalışmalar Başladı: Büyükşehirde Görevli Memurların Maaşı 5 Bin TL Fazla mı Olacak?

Son günlerde memurlar “Büyükşehirlerde çalışan memurlara büyükşehir tazminatı mı geliyor?” sorusuna yanıt arıyor. AK Parti’nin yerel seçim beyannamesinde bu başlığın da yer alacağı haberi kulislerin hareketlenmesine neden oldu. Uzmanlara göre; bu doğrultuda bir adım atılırsa, 30 büyükşehirde çalışan memurların maaşı, küçük illerde çalışan memurların maaşından 5 bin TL fazla olacak.

Yüksek enflasyon nedeniyle özellikle büyükşehirlerdeki kira artışları herkesin gündeminde. Memurlar yaşanan kira artışlarının ardından daha az kira ödeyebilmek için küçük illere gitmenin yollarını aramaya başlamıştı. Kulislerde konuşulanlara göre büyükşehirlerde çalışan memurlar için ‘büyükşehir tazminatı’ yolda. AK Parti’nin 30 Ocak’ta açıklayacağı yerel seçim beyannamesinde tazminat konusuna da yer ayırması bekleniyor.

“Ankara rekor kırdı”

Büyükşehirlerdeki ev kiralarında yaşanan artış nedeniyle memurların gözü kulağı kulislerde konuşulan ‘Büyükşehir tazminatı’na yöneldi. Ev kiraları son zamanlarda en çokta büyükşehirlerde arttı. Son 1 yıl içerisinde sadece İstanbul’daki kira oranları yüzde 77, İzmir’de yüzde 78, Ankara’da yüzde 96 arttı.

“Ortalama kira, en düşük memur maaşı olan 32 bin 861 bin TL’nin neredeyse yarısı”

Büyükşehirlerde ortalama kira, en düşük memur maaşı olan 32 bin 861 bin TL’nin neredeyse yarısı. Zamların ardından birçok memur daha az kira ödeyebilecekleri illere tayin olmanın yollarını aramaya başladı.

“Kulislerde hareketlilik başladı”

Kulislerden edinilen bilgilere göre hükümet memurlara ‘Büyükşehir tazminatı’nın verilmesini sağlayabilecek bir düzenlemenin çalışmalarına başlandı. AK Parti’nin 30 Ocak’ta açıklayacağı yerel seçim beyannamesinde tazminat konusunda yer ayırması öngörülüyor.

“5 bin tl’ye kadar destek”

Uzmanlara göre eğer bu yönde bir adım atılırsa 30 büyükşehirde çalışan memurların maaşı, küçük illerde çalışan memurların maaşından 5 bin TL fazla olabilir. (Mynet finans)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu