Sağlık Makaleleri

Bitkisel Beslenme Preeklampsi Riskini 5 Kat Artırıyor

Uzmanlar, bitkisel bazlı beslenmenin gebelik zehirlenme riskini 5 kat artırdığını söyleyerek vegan anne adaylarını uyarıyor.

Danimarkalı uzmanlar tarafından yeni yapılan araştırmaya göre, gebelik sürecinde vegan beslenmenin komplikasyon gelişme riskini artırabileceği belirtildi. Bitkisel bazlı beslenen hamile kadınların gebelik zehirlenmesi yaşama olasılığının 5 kat daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Öte yandan, vegan anneler ortalama 240 gram daha hafif bebekler dünyaya getiriyor. Sonuçları düşük protein alımına bağlayan araştırmacılar, araştırmanın gözleme dayandığını vurguladı.

bitkisel beslenme preeklampsi riskini 5 kat artırıyor

“Vegan annelerde risk yüzde 11,1 iken, omnivorlarda sadece yüzde 2,6 idi”

Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanları, 66 binden fazla anne adayının verilerini analiz etti. Söz konusu katılımcılar et ürünleriyle beslenen omnivor 65 bin 872 kişi ve kırmızı et yemeyen balık ve kümes hayvanı tüketicisi 666 kişinin yanı sıra vejetaryen 183 kişi ve vegan 18 kişi olarak ikiye ayrıldı. Gebelik zehirlenmesi riski vegan anneler arasında beş kat daha yüksek olarak ifade edildi. Vegan annelerde risk yüzde 11,1 iken, omnivorlarda sadece yüzde 2,6 idi.

Gebelik zehirlenmesi, hamile annelerin yüksek tansiyondan muzdarip olmasına sebep oluyor. Araştırmacılar, bulgularının “vegan sayısının azlığı göz önüne alındığında bazı belirsizliklere maruz kaldığını” kabul ederken, örneklem büyüklüğünün doğum sonuçlarındaki anlamlı farklılıkları tespit etmek için yeterli olduğunu belirtti. (Kaynak: ntv.com.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu