Gündem

Asgari Ücret Maratonu Başlıyor: İşte Beklenen 3 Senaryo

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ilk toplantısını yapacak. 4 toplantıda belirlenecek yeni asgari ücret, üç farklı senaryo üzerinden şekilleniyor. Ücret seviyesi bu yıl her zamankinden daha kritik hale geldi. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile parti sözcülerinin “çalışanı enflasyona ezdirmeme” açıklaması bulunuyor. Üç farklı senaryoya göre ücretin 15 bin 900 ile 18 bin TL arasında olacağı ön görülüyor.

İşte asgari ücrette beklenen 3 senaryo;

“Senaryo 1: Bu senaryoya göre, net ücret yüzde 40-45 aralığında artışla 15,960-16,500 TL dolaylarına çıkabilir. Kamu katkısı artırılabilir veya gelir vergisi oranlarında düzenlemelerle bu artış sağlanabilir.

Senaryo 2: Bütçe imkanları zorlanarak oluşturulacak ilave indirimle, asgari ücretin 16,500 TL’nin üzerine, 17,000 TL ila 18,000 TL arasına çıkması öngörülüyor. Bu senaryoda enflasyon hedeflerine uyumlu olmak amaçlanıyor.

Senaryo 3: Bu senaryoda memur ve memur emeklilerinin maaşlarındaki toplu sözleşmeyle gelecek olan artışlar ve enflasyon artışları dikkate alınarak net asgari ücretin yüzde 53,5-58 arasında artırılması hedefleniyor. Kamu desteğinin yükseltilmesi de bu senaryoda önem taşıyor.

Her üç senaryoda da işçi ve işveren kanadı arasında vergi düzenlemeleri ve kamu desteği konularında uzlaşmaların sağlanması bekleniyor. Ayrıca, enflasyon ve ekonomik göstergeler de belirleyici rol oynayacak. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde taraflar arasındaki müzakerelerin ve hükümetin tavrının önemi büyük. Asgari ücretin belirlenmesindeki bu senaryolar, Türkiye’de çalışanların ve işverenlerin ekonomik geleceği açısından kritik bir öneme sahip.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu