Sağlık Makaleleri

Alzheimer İçin İlaç Umudu

Bunama olarak da tanımlanan demans türlerinden biri olan Alzheimer hastalığı, başlangıç döneminde basit unutkanlıklara yol açıyor. İleri evrelerde hastalarda unutkanlık ve duygu ve düşünce kontrolünde zorluk görülüyor. Sıklıkla 60 yaş sonrası görülen hastalık, son evrelerde kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirememesine neden oluyor. ABD merkezli Alzheimer Derneği’ne göre dünya çapında 55 milyon Alzheimer hastası bulunuyor.

Alzheimer’ın tedavisinde umut olacak bir gelişme yaşandı. Lecanemab adlı ilacın beyin içinde birikerek sinir hücrelerini yok eden ve hastalığın nedeni olarak kabul edilen amiloid beta adlı protein türünü Japonya, ABD, Avrupa ve Çin’de erken semptomları olan yaklaşık bin 800 hasta üzerinde yapılan klinik denemelerde ortadan kaldırdığı belirtildi. İlacın kötüleşen hafıza ve algıda bozulma gibi semptomların ilerlemesini yüzde 27 oranında azalttığı ifade edilirken, firma Lecanemab için 2023 yılında Japonya, ABD ve Avrupa’da onay almayı hedeflediğini duyurdu.

Alzheimer Hastalığı

Lecanemab Japonya’da hastalığın nedeni üzerine odaklanan ve semptomların gelişimini yavaşlatan ilk Alzheimer ilacı olacak. Ülkedeki mevcut ilaçların sadece semptomları hafiflettiği biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu