Tiyatro ve kukla gösterisi ile çocuklara ağız ve diş sağlığı anlatıldı
SAMSUN VALİLİĞİ HİMAYELERİNDE SAMSUN SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN CANİK ORMAN OKULU'NDA "MİNİK DİŞ DOSTLARI ETKİNLİĞİ" YAPILDI. ETKİNLİKTE ÇOCUKLARA DİŞ FIRÇALAMANIN ÖNEMİ, AĞIZ SAĞLIĞININ ÖNEMİ, AĞIZ VE DİŞ BAKIMINDA NELER YAPILMASI GEREKTİĞİNE DAİR KONULAR ÇEŞİTLİ TİYATRAL ETKİNLİKLER İLE ANLATILDI. 3-6 YAŞ ARALIĞINDAKİ 10'LARCA ÇOCUK AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI BİR YANDAN ÖĞRENİRKEN BİR YANDAN DA EĞLENDİLER. (ERDİ DEMÜR/SAMSUN-İHA) Samsun'da çocuklara ağız ve diş sağlığının önemi tiyatro ve kukla gösterisi ile anlatıldı.

Ağız ve diş sağlığı 3 – 6 yaş aralığındaki çocuklara anlatıldı

Samsun’da tiyatro ve kukla gösterisi yapılarak çocuklara ağız ve diş sağlığının önemi anlatıldı. eğlenceli bir şekilde gerçekleşen etkinlik çocukların kahkahaları ile devam etti.

Samsun Valiliği kontrolünde yapılan etkinlik İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Canik Orman Okulu’nda “Minik Diş Dostları Etkinliği” adı altında gerçekleştirildi. Etkinliğin amacı çocukların bir birey olarak ağız ve diş sağlığının önemini kavramaları, bu noktada üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek diş fırçalamayı rutin bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamayı hedeflemiştir. Etkinlik 3-6 yaş arası çocukların katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Ağız ve diş sağlığının küçük yaşta çocuklara verilmesi gerektiğinin önemine değinen Samsun Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, “Bizler Kovid-19’un azalması ve etkisinin azalmasında hemen sonra başta Canik ilçemizde olmak üzere tüm Samsun’da okullarımızda bir tarama programı başlattık. Canik ilçemizde yaklaşık 1200 çocuğumuzun tedaviye ihtiyacı olduğunu gördük.

Bunlar daha çok köy ve kırsal kesimlerdeki okullarımızdandı. 1200 çocuğumuzun tedavi hizmetini Ağız Diş Sağlığı Hastanemizde yaptık. Daha sonra bunu bir kampanya ve program çerçevesinde öğretmenlerimize öğrencilerimize ve velilerimize ağız diş sağlığıyla ilgili bilgilendirme ve farkındalık çalışması olarak eğitimlere başladık. Bu eğitimlerde gördük ki bunun daha da yaygınlaşarak farkındalığın daha iyi bir şekilde artması gerektiğini gördük. Biz her yıl okullarımızın kapanmasıyla çocuklarımıza belli temalarla etkinlikler yapmaktayız. Bugünkü konumuzu ise ağız diş sağlığı ile ilgili farkındalık çalışması olması için bu çalışmayı başlattık” şeklinde açıklama yaptı.

Sağlık eğitimine küçük yaşta başlamayı amaçladıklarının altını çizen Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, “Çocuklarımızın sağlıkla ilgili taramalarını özellikle diş tedavisi ve diş taramaları başta olmak üzere ardından göz taramaları ve buna benzer taramaları son derece önem arz ediyor. Bugün de minik yavrularımıza diş taraması için buradayız. Baştan tedbirli olursak yani önleyici adımlar atarsak çocuklarımıza bu yaşlarda bu bilinci kazandırabilirsek ileride hem daha az maliyeti olur. Hem de çocuklarımız daha az acı çeker ve daha sağlıklı olur. Bu faaliyeti bu yüzden önemsiyoruz” dedi.
Etkinlikler sonrası çocuklara ağız ve diş sağlığında dikkat edilmesi gereken hususlar uygulamalı olarak gösterildi. Etkinliklere Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı da katıldı.

Ağız ve diş sağlığı 3 – 6 yaş aralığındaki çocuklara anlatıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir