Personel Maaşları

4 Aylık Enflasyona Göre Memur Maaşları Hesaplandı! En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Milyonların merak ettiği memur maaş zammıyla ilgili bilgiler netleşmeye başladı. TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyon verisi açıklanırken 4 aylık enflasyon farkı ve memurun alacağı 2024 zam oranı Kasım ve Aralık enflasyon verileri öncesinde şekillenmeye başladı. 

2024 Ocak zammı için iki aydan az bir süre kalmışken, memurların gözü kulağı yapılacak olan yeni yıl zammına yöneldi. Ekim ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte memurun alacağı zam oranı şimdiden % 40,39’a ulaştı. Memur 2024 Ocak zam oranı yüzde kaç olacak, en düşük memur maaşı kaç liraya yükselecek? şeklindeki sorular da gündemi sık sık meşgul etmeye devam ediyor.

“EKİM AYI ENFLASYONU AÇIKLANDI”

TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan Ekim enflasyon oranına göre enflasyon aylık bazda 3,43 yıllık bazda ise 61,36 oldu.

Ekim enflasyon farkının netleşmesiyle birlikte memurun alacağı zam oranı % 40,39’a yükseldi. Bu orana toplu sözleşme zammı da eklenecek.

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu.

“MEMUR ZAM ORANI”

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmini baz alındığında memurların alacağı zam oranı yüzde 50 seviyesine ulaşıyor. Bu durumda aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 22.017 liradan 32.306 liraya, bekâr en düşük memur maaşı ise 20.377 liradan 29.899 liraya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu