Personel Maaşları

2024 Ocak Memur Maaş Zammı Yüzde Kaç Olacak?

Milyonlarca memurun yakından takip ettiği memur maaş zammında 4 aylık enflasyon farkı netleşti. Memur ve memur emeklileri maaşlarına 6 aylık periyotlar halinde enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı oranında zam alıyor. Buna göre; Ekim ayı enflasyon verileri ile 4 aylık enflasyon farkının netleşmesiyle memur maaşlarına 22.08 oranında zam kesinleşmiş durumda. Bu bağlamda gözler “2024 Ocakta en düşük öğretmen, polis, hemşire, doktor, memur maaşı ne kadar olacak?” sorusuna yöneldi.

Maaş zamlarında son 2 aylık döneme girilirken, ekim ayı enflasyonuyla birlikte memur zammında 4 aylık oran netleşti. Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur maaşlarının tahmini ne kadar olacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur zammı hakkında; “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

“4 AYLIK ENFLASYON FARKI NETLEŞTİ”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayında tüketici fiyatlarına göre aylık enflasyonu yüzde 3.43, on aylık enflasyonu yüzde 55, yıllık enflasyonu da yüzde 61.36 olarak açıkladı. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında enflasyon yüzde 29.41 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için dört aylık dönemde yüzde 29.41 oranında enflasyon farkı ortaya çıkmış oldu.

“MEMUR MAAŞINDA ENFLASYON FARKI” 

Memur aylıklarına temmuzda yüzde 17.55 ve 8.077 TL seyyanen zam yapıldı. Temmuz ayında toplu sözleşme zammı ise yüzde 6 oldu. Yüzde 6’yı aşan enflasyon farkı maaş zammına yansıtılacak. Böylece, dört aylık dönemde memur maaşları için yüzde 22.08 oranında enflasyon farkı doğdu.

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları ile yaptığı ankete göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 67.22’den yüzde 68.01’e yükseldi. TCMB’nin yıl sonu yüzde 65 enflasyon tahmininin gerçekleşebilmesi için kasım ve aralık aylarında aylık enflasyonun yüzde 3.15 düzeyinde kalması gerekiyor.

Memur maaşları ocak ayında belirlenirken öncelikle bu yılın temmuz ve aralık dönemindeki enflasyon farkı verilecek. Daha sonra enflasyon farkının üzerine toplu sözleşmede belirlenen zam oranı eklenecek.

“2024 OCAK AYINDA MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?”

Yılsonu enflasyonunun yüzde 62 çıkması durumunda ocak ayında memur maaşlarına yüzde 46.73 oranında zam yapılacak. Buna göre, aile yardımı dahil en düşük memur maaşı 22.017 liradan 32.306 liraya, bekâr en düşük memur maaşı ise 20.377 liradan 29.899 liraya yükselmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu